Victorii pentru gazde în derby-urile serii din Euroligă

Runda cu numărul cinci din Euroligă a debutat în cursul serii de joi, 26 octombrie, în Stark Arena din Belgrad cu derby-ul dintre Partizan și Steaua Roșie, iar apoi a fost urmat de un nou episod din El Clasico. Meciuri au fost și la Berlin, Pireu, respectiv în fieful lui AS Monaco.

Derby de Belgrad a debutat într-o manieră fulminantă pentru Partizan, care a deschis meciul cu 17-2 și a putut astfel s-o țină pe Steaua Roșie cu un singur coș din acțiune în primele șapte minute. Alb-roșii au recuperat puțin din deficit (22-13), pentru ca la pauză scorul să devină egal, 42-42.

Steaua Roșie s-a aflat apoi la conducere în mare parte din repriza secundă și a reușit să-și formeze un avantaj de 13 puncte la 55-68. Sfertul decisiv i-a aparținut însă lui Partizan, cu o perioadă în care a marcat 35 de puncte, și spre final liberele ratate ale lui Milos Teodosic au contribuit în manieră decisivă în stabilirea câștigătoarei, iar Partizan s-a impus cu 88-86.

Aleksa Avramovic a devenit principalul marcator al lui Partizan după un sfert final excelent și a terminat cu 14 puncte, iar în urma lui au fost Zach LeDay (13 puncte, 4 pase decisive, 3 recuperări) și Ognjen Jaramaz (12 puncte, 2 recuperări). Joel Bolomboy a răspuns cu 16 puncte, Shabazz Napier a adăugat 14 puncte alături de 7 mingi pierdute, iar Adam Hanga și Yago Dos Santos au avut câte 11 puncte.

El Clasico dintre Real Madrid și FC Barcelona a propus o primă repriză dezastruoasă pentru ambele echipe în privința reușitelor de 3 puncte, madrilenii fiind cu 0/14 la acest capitol la pauza meciului în timp ce diferența de pe tabelă a arătat două puncte în plus pentru formația blaugrana, 28-30. Deținătoarea trofeului Euroligii s-a desprins în al treilea sfert până la +14, 55-41 și a părut că nu va avea emoții pe final.

Barcelona a reușit să strângă însă scorul în ultimele minute și a egalat prin Satoransky la 59, după care același jucător a beneficiat de trei aruncări libere cu puțin sub cinci secunde rămase pe cronometru, dar a ratat două încercări și într-un final Abrines a stabilit scorul final, 65-64 pentru Real Madrid.

Gabriel Deck (20 de puncte, 7 recuperări) și Vincent Poirier (14 puncte, 7 recuperări) au fost liderii madrilenilor. Willy Hernangomez (13 puncte, 4 recuperări) și Jan Vesely (12 puncte, 10 recuperări) au condus lista marcatorilor pentru Barca

Am
    vazut ultimele 3 sferturi din meciul lui Partizan si prima jumatate din meciul Realului.

Steaua Rosie mi-a dat senzatia unui joc mai bine organizat. As remarca progresul ca jucator a lui Bolomboy.
    Nu pot decat sa deduc ca au aparut nume mai noi si valorase in competitie din moment ce Hanga, care a jucat la echipe de top 4 (Barca, Real) a ajuns la o echipa cu buget sigur mult mai mic.
    Ma mir ca a castigat Partizan mai ales dupa dezastrul pe care l-as numi (in acest meci) Punter, cu 7 mingi pierdute (adica jumatate din totalul echipei) si cu o prestatie "oare ce caut eu aici?". Noroc cu ratarile (si deciziile nefericite de aruncare) ale lui Teodosic pe final de meci.

Marele derby spaniol de aseara a fost pentru mine o dezamagire (chiar meritau niste ghilimele pentru "marele"). Asa ca am abandonat dupa prima repriza si nu regret deloc. Mingi pierdute stupid (cel putin 3 pe baza calcarii liniei terenului), 0/14 la aruncarile de 3 (si in final un procentaj sub 10% parca), joc urat per ansamblu. Vad ca la final Rudy a terminat cu 0 puncte, Llull cu 2, Rodriquez cu 4 (macar el a dat niste pase decisive)...
    Campazzo s-a remarcat prin pasele decisive, unele excelente.

Nu stiu, nominal, cu sta Barcelona cu bugetul (citisem in presezon ca vor fi taieri insemnate) dar nu ma pot intreba cum de s-au ales cu un antrenor fara experienta la acest nivel.

Deci da, nu intotdeauna bugetele asigura si meciuri demne de urmarit.

Altfel, mi se pare inexplicabila infrangerea lui Milano in meciul cu Alba.

cu 6 luni în urmă (27.10.2023) Raspunde
  • U BT Cluj-Napoca Acs Titi :

Cu scuzele de rigoare
    dar eu propun sa nu se mai dea asemenea meciuri, ca ne prostim de cap si ne lasa inima ( noroc ca majoritatea suntem neutri) ! Mai este si "exaltatul" ala de speaker de la Madrid, atmosfera profund daunatoare de la Belgrad ( cum naiba sa-l gasesti pe gita intre atita lume ? ), intoarceri de rezultat, de Hossu-Longin da rezultatul cu 2 minute inainte de final si pina la urma cistiga taman ailalti. Nu se poate asa ceva, prostim poporul, noroc ca se termina si Cupa Mondiala la rugby, ca a inebunit lumea si numai de demi-de-mele auzi vorbind pe strada sau in parcuri. In plus mai faci cu inima si la meciurile de handbal din C.L.
    STOP ! Reveniti-va, dati domn'e folbal, cit de mult folbal, divizia 7 daca se poate, de exemplu cs47 dinamo 69 versus ( adica contra/impotriva ) as dinamo 101dogs. Sa mai stea populimea linistita, fara grija rezultatului.
    P.S. Vedeti dragi tovarasi de la tembeliziunile de gigisport ca daca dati altceva, lumea se uita la acel altceva decit folbal ?
    Pe bune, citi privitori de rugby, handbal si baschet am intilnit zilele astea, ceva de speriat ! De Formula 1, tenis si snooker nu mai vorbesc. Incepe sezonul sporturilor de iarna, sunt curios in afara de Eurosport, cine se mai incumeta ? Asta chiar este utopie... un post de sport sa dea SPORTURI de iarna ( in Romania lui jiji fecali bun inteles ).

cu 6 luni în urmă (27.10.2023)
    • varu silvois:

dupa ce vizionezi astfel de meciuri
      ....te simti addevarat suporter al sportului respectiv. Cu scuzele de rigoare reiterez faptul ca ...NOI clujenii suntem totusi rasfatatii acestei natiuni. Revenind la meciurile din Euroliga as puncta doar pe un subiect ce ma doare mereu si anume acela al ...liberelor!! S-a demonstrat ( nu ca nu ar fi fost deja cunoscut), cat de importante sunt aceste aruncari!!! Aici as face referire la munca antrenorului sau mai bine zis la insistenta procedeului in cadrul antrenamentelor zilnice. Sa auzim de bine.

• 'mpepo :

Meciuri frumoase
    O plăcere să te uiți la un astfel de baschet. Înalt nivel, chiar dacă pe parcursul jocului apar greșeli, dar și ele fac parte din farmecul spectacolului.
    De aplaudat inițiativa televiziunilor de sport din România de a ne oferi și altceva decât fotbal.
    Mi s-a părut că vedetele Teodosic și Campazo și-au îngropat echipele.

• pipzn :

Acum
    ma scuzati si pe mine ca nu pot rezona cu o atmosfera de meci vazuta la TELEVIZOR (Partizan vs. Steaua Rosie) oricat de incendiara ar fi ea in realitate. Eu incerc sa vad baschet.

Sau daca renunt sa ma uit la un meci in care mi se pare ca joaca doar numele (Real vs. Barca aseara) atat timp cat nu sunt suporter al vreunei echipe implicate.
    Daca dvs. considerati ca un meci terminat cu scor de fete si in care (cel putin in prima repriza) au fost balbaieli si ratari cat incape trebuie sa fi fost exceptional doar pentru motiv de derby, nicio problema.

Si inca ceva. Nu stiu cum s-a transforat opinia mea despre meci(uri) ca fiind un regret ca se transmite baschet din Euroliga la Digi si ca as fi preferat sa vad nu stiu ce alt sport.
    Chiar mari diferente de perceptie pe aici. Cat timp se va pastra decenta, ok.

Sa ne "vedem" cu bine maine la meciul lui "U"

• U BT Cluj-Napoca TitiAcs:

@pipzn
      Nu știu de ce, dar pare că ai interpretat greșit. Cred că am scris primele comentarii în același timp. Nicio clipă postarea mea nu face referire la postarea ta, pe care am citito ulterior. Postarea mea face aluzie strict la posturile TV și nu la publicul lor. Din contră, am subliniat că dacă s-ar transmite și alte sporturi ( bine-nțeles atent selectate competițiile ) atunci publicul ar putea să vadă că un meci de baschet sau handbal sau volei poate fi mult mai palpitant decît un O-O fie chiar și la un meci de CL. Semifinala Anglia-Africa de Sud la rugby a fost ceva ce rar se vede ( din păcate ) pe ecranele de la noi. Ai impresia că nu mă uit la CL la FOTBAL ? Recunosc că nu urmăresc meciurile de FOLBAL !
      Cît privește observațiile tale referitoare la cele 2 meciuri, sunt absolut percepțiile tale și parțial sunt de acord cu ele. Eu mă refeream strict la faptul că fie și un meci slab făcut de Real și Barcelona poate să fie de un dramatism fantastic. Îmi pare rău de confuzia creată. Iar cel mai important, cred că fiecare este liber să aleagă și să aprecieze ce urmărește și ce nu.