VIDEO. Euroliga masculină - Barcelona rămâne neînvinsă în TOP 16

10.02.2012

Campioana în exercițiu a Spaniei, FC Barcelona Regal, își continuă parcursul fără greșeală în faza a doua, TOP 16, a Euroligii masculine de baschet - ediția 2011/12. Catalanii au învins la Zalgirio Arena, pe campioana Lituaniei, Zalgiris Kaunas, scor 67-58. Meciul a fost transmis în direct pe DigiSport 3.

Amfitrionii au început mai bine și s-au detașat la șase lungimi până la epuizarea timpului de joc din primul sfert. Zalgiris a găsit suficiente resurse de a termina prima jumătate a partidei în avantaj, scorul după 20 minute de baschet fiind de 32-30. Oaspeți au continuat mai bine, Barcelona preluând conducerea în sfertul al 3-lea și a gestionat foarte bine situația pe ambele faze ale jocului în așa fel încât a părăsit terenul neînvinsă.

Juan Carlos Navarro a făcut cel mai bun joc al său de la revenirea după accidentarea care l-a scor din circuit mai bine de o lună. Astfel, La Bomba a totalizat 18 puncte și 5 pase decisive în 27 minute de joc. Erazem Lorbek a strâns 16 puncte și 5 recuperări, iar Chuck Eidson a terminat cu 15 puncte pentru învingători.

De cealaltă parte, Tomas Delininkaitis a totalizat 17 puncte, fiind singurul jucător al balticilor cre a atins pragul de 10 la puncte marcate în acest joc.

De notat că Zalgiris a excelat la recuperări (41-33) împotriva unei echipe redutabile la acest aspect. Barcelona a adunat doar trei recuperări ofensive pe parcursul acestui meci.

În urma acestui rezultat, coroborat cu succesul lui Maccabi Tel-Aviv asupra italienilor de la Bennet Cantu, situația în clasamentul Grupei H se prezintă în felul următor:

Barcelona nu este calificată din punct de vedere matematic în sferturile de finală. În urma rezultatelor înregistrate, în această etapă numărul echipelor rămase neînvinse în TOP 16 s-a înjumătățit. Cealaltă echipă cu un bilanț imaculat, adică 4-0, în TOP 16 est campioana Italiei, Montepaschi Siena.

Datorită victoriei la 15 puncte diferență, Maccabi Tel-Aviv are avantaj în fața lui Bennet Cantu în eventualitatea unei egalități. Astfel, italienii sunt condamnați să câștige ambele meciuri rămase de disputat.