VIDEO. Euroliga masculină - Barcelona triumfă la Nokia Arena

27.01.2012

FC Barcelona Regal a obţinut un succes de maximă importanţă în cadrul etapei a 2-a în faza TOP 16 în actuala ediţie a Euroligii masculine de baschet. Campioana Spaniei s-a impus la Nokia Arena împotriva lui Maccabi Electra Tel-Aviv cu scorul de 71-57. Meciul săptămânii în Europa a fost transmis în direct pe DigiSport 3.

Formaţia gazdă a început mai bine şi a construit un avantaj de şapte lungimi pe fondul unui joc defensiv extrem de eficient. Situaţia s-a schimbat în sfertul al doilea, atunci când catalanii au anulat tot handicapul şi tabela de marcaj indiva egalitatea, scor 29-29 la jumătatea confruntării.

Barcelona a fost echipa mai bună pe parcursul reprizei a doua, însă în actul al 3-lea cei de la Maccabi au reuşit să ţină ritmul. Ofensiva formaţiei blau-grana a funcţionat excepţional pe parcursul secvenţei decisive, atunci când s-au consemnat 27 puncte din partea oaspeţilor în vreme ce gazdele au reuşit doar 15. Desprinderea decisivă a fost posibilă datorită celor nouă puncte marcate de slovenul Erazem Lorbek în ultimele cinci minute de joc efectiv.

Lorbek a terminat cu 18 puncte, Fran Vasquez a adăugat 14 puncte şi 7 recuperări, iar Joe Ingles a totalizt 13 puncte şi 9 recuperări pentru Barcelona. Cu ocazia acestui meci în echipa pregătită de către Xavi Pascual a revenit Juan Carlos Navarro. El a avut 5 puncte, 3 pase decisive şi 2 intercepţii în 17 minute de joc.

Keith Langford a izbutit 17 puncte, iar Demond Mallet a terminat cu 12 puncte pentru formaţia antrenată de către David Blatt.

În urma acestui rezultat FC Barcelona are 2-0 în Grupa H, în vreme ce Maccabi, alături de Bennet Cantu, are 1-1. Ultima poziţie este ocupată de către Zalgiris Kaunas, echipă ce a pierdut ambele partide disputate în această fază a competiţiei.