VIDEO. Euroliga masculină - Grupa A rămâne cea mai disputată

02.12.2011

Runda a 7-a în cadrul Grupei A din sezonul regulat al Euroligii masculine a rezervat rezultate conforme cu ceea ce s-a întâmplat pe parcursul primelor șase etape.

Bennet Cantu a supraviețuit unui iureș de final din partea lui Caja Laboral pentru a se impune cu scorul de 71-68 și a bifat astfel cea de-a 4-a victorie la prima participare în cea mai importantă competiție continentală în baschetul masculin rezervat echipelor de club.

Caja Laboral s-a desprins la 21-12 în primul sfert, dar bascii nu au fost în stare să trimită mingea în coș pe parcursul sferturilor 2 și 3. În 20 minute de joc efectiv, Cantu a înscris 40 puncte, iar adversarul a contribuit cu doar 15 în această perioadă.

Veteranul Gianluca Basile, un rival al lui Caja Laboral de pe vremea când evolua în Spania pentru FC Barcelona, a îngropat șase aruncări de la mare distanță pentru 18 puncte în 21 minute de joc. Nicolas Mazzarino a contribuit cu 14 puncte, iar Denis Marconato, un alt fost jucător al Barcei, a terminat cu 8 puncte și 10 recuperări pentru învingători.

Mirza Teletovic a bifat 27 puncte, iar Nemanja Bjelica a contribuit cu 11 puncte pentru Caja Laboral.

Fenerbahce Ulker Istanbul, în transmisiune directă la DigiSport 3, a fost net superioară lui Olympiakos Pireu, confruntarea terminându-se cu scorul de 86-70.

Elenii au câștigat primul sfert cu 17-16, dar elevii lui Neven Spahija au gestionat mai bine sfertul al 2-lea moment din care Fenerbahce a controlat situația pe tabela de marcaj. Amfitrionii au jucat aproape perfect în sfertul decisiv și s-au impus la o diferență mai mare decât au pierdut în meciul tur.

Curtis Jerrells a avut 17 puncte și 5 pase decisive, Roko Ukic a adăugat 16 puncte, iar Omer Onan a reușit 11 puncte.

Kyle Hines a izbutit 14 puncte, 7 recuperări și 4 posesii pierdute, iar Kalin Lucan a terminat 13 puncte într-un meci în care Vassilis Spanoulis, cel mai bun marcator al Euroligii în acest sezon, a avut doat 7 puncte și 4 pase decisive cu 4 posesii pierdute în 33 minute de joc.

Miercuri (30.11), Bilbao a spulberat pe Nancy cu scorul de 97-75.

În urma acestor rezultate Fenerbahce, Caja Laboral și Bennet Cantu au câte patru victorii și trei înfrângeri, iar Bilbao, Olympiacos și Nancy au adunat câte trei victorii și patru înfrângeri fiecare. Rămâne de văzut cum se vor descurca echipele cu jucători din NBA având în vedere că aceștia ar trebui să se întoarcă în SUA în cursul următoarelor zile.