VIDEO. Euroliga masculină - Maccabi învinge pe Panathinaikos și egalează la general

Adrian Micinic

23.03.2012

Maccabi Tel-Aviv a învins pe Panathinaikos Atena, scor 94-92, în Meciul 2 al seriei din playoff-ul Euroligii masculine de baschet - ediția 2011/12. Meciul desfășurat la OAKA din Atena în cursul serii de joi (22.03) a fost urmărit de la fața locului de 18.000 spectatori.

David Blu a înscris două coșuri succesive de trei puncte spre încheierea reprizei de prelungiri a partidei pentru a consfinți victoria lui Maccabi, una care pare să schimbe raportul de forțe în această serie. Scorul la capătul timpului regulamentar de joc a fost de 83-83 după ce Keith Langford a marcat un coș din spatele semicercului însă a făcut-o după expirarea timpului regulamentar de joc.

Sarunas Jasikevicius a avut șansa de a trimite meciul în a doua repriză suplimentară, dar aruncarea sa nu a atins ținta în condițiile în care a absorbit contactul cu adversarul său direct în momentul execuției. Nu s-a fluierat nimic și partida a luat sfârșit cu scorul de 94-92.

Langford a avut 17 puncte și 4 pase decisive, Blu a adăugat 16 puncte, Devin Smith a terminat cu 15 puncte și 9 recuperări, iar Yogev Ohayon a izbutit 15 puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive pentru învingători.

Din partea gazdelor, americanul Mike Batiste a avut 16 puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive fiind cel mai eficient jucător al partidei cu un indice de 29. Kostas Kaimakoglou a reușit 20 puncte și 4 recuperări, Sarunas Jasikevicius a terminat cu 15 puncte, iar Kostas Tsartsaris și Dimitris Diamantidis au bifat câte 12 puncte fiecare. Cel din urmă a avut și 6 pase decisive.

Scorul general devine 1-1 și seria se mută la Tel-Aviv, acolo unde se vor desfășura următoarele două meciuri.