VIDEO. Euroliga masculină - Maccabi se apropie de turneul final

Adrian Micinic

28.03.2012

Maccabi Electra Tel-Aviv s-a apropiat la o singură victorie de turneul final al Euroligii masculine - ediția 2011/12. Campioana Israelului a dispus, miercuri (27.03), de Panathinaikos Atena, scor 65-62, în Meciul 3 din cadrul sferturilor de finală ale competiției. Confruntarea a avut loc la Nokia Arena, în prezența a peste 11.000 spectatori, fiind transmisă pe DigiSport 3.

Elevii lui David Blatt au început excelent și au construit un avantaj de 11 lungimi pe parcursul primei secvențe. Avantajul galbenilor a crescut la 13 lungimi pe tabela de marcaj, scorul după 20 minute de joc efectiv fiind de 41-28. După reluare jocului diferența a coborât însă Maccabi a intrat în sfertul decisiv la adăpostul unui avantaj de zece puncte. Pe parcursul sfertului decisiv Panathinaikos a fost echipa mai bună și a izbutit chiar să se apropie la un singur punct pe tabela de marcaj, scor 63-62, în ultimul minut de joc. Replica a venit de la Richard Hendrix. Ultima posesie a aparținut verzilor, dar aruncarea lui Nick Calathes, din spatele semicercului, nu a atins ținta, iar Keith Langford a recuperat defensiv timpul de joc epuizându-se. Remarcabil este faptul că Maccabi nu a jucat cu fault pe ultima posesie a grecilor în condițiile în care o reușită din spatele semicercului pentru aceștia ar fi trimis meciul în prelungiri.

De notat jocul foarte sigur și extrem de ordonat al lui Maccabi în prima repriză. Pe parcursul primelor 15 minute de joc efectiv israelienii nu au pierdut nicio posesie, iar la jumătatea meciului au înregistrat trei mingi pierdute. Lucrurile s-au schimbat în repriza a doua, atunci când Panathinaikos a fost mult mai agresivă din punct de vedere defensiv și a avut forța de a pune suficientă presiune atât pe jucătorul cu mingea, cât și pe cei căutați cu pasa. Yogev Ohayon și Devin Smith au fost cei mai activi și productivi jucători ai învingătorile pe cele două faze în acest meci. Destul de ștearsă evoluția lui Sofoklis Schortsanitis, care nu a izbutit să contracareze cu prea mult succes jocul din spațiul de trei secunde al lui Panathinaikos.

În replică, Panathinaikos a jucat foarte mult cu pivotul. Nu au fost combinații foarte bine pus la punct, însă mingea a găsit de cele mai multe ori jucătorul aflat în spațiul de trei secunde. Calitățile fizice și tehnice ale lui Mike Batiste și Ian Vougioukas au ținut pe PAO în meci, pentru ca Dimitris Diamantidis și Nick Calathes să contribuit prin aruncări.  Grecii nu au condus nici măcar o secundă pe parcursul acestui meci.

Maccabi conduce cu scorul general de 2-1 și găzduiește Meciul 4 al seriei, unul decisiv pentru actuala campioană a Europei. Confruntarea va avea loc la Tel-Aviv și este transmisă în direct pe DigiSport 3.