VIDEO. Euroliga masculină - Panathinaikos surclasează pe Maccabi în Meciul 1 din sferturile de finală

21.03.2012

Panathinaikos Atena a început playoff-ul în forță. Campioana în exercițiu a Europei a spulberat pe Maccabi Electra Tel-Aviv, scor 93-73, în Meciul 1 al seriei pe care cele două echipe legendare o dispută în sferturile de finală ale Euroligii masculine de baschet - ediția 2011/12.

Partida de la OAKA, din capitala Greciei, a demarat sub semnul echilibrului, scorul în minutul 8 al confruntării fiind egal, 18-18. A urmat o schimbare radicală a jocului, vizitatorii fiind incapabili de a puncta timp de cinci minute, perioadă în care PAO a avut un parțial de 22-0! Repriza s-a încheiat cu scorul de 55-34, iar repriza a doua nu a mai avut istoric. Jucătorii lui Zeljko Obradovic au avut capacitatea de a păstra un avantaj de cel puțin 16 puncte pe tabela de marcaj, însă cel mai mare a atins cota 34!

Dimitris Diamantidis a avut 15 puncte, 8 pase decisive și 5 recuperări, Nick Calathes a adăugat 13 puncte și 8 recuperări, David Logan a strâns 11 puncte, asemenea lui Mike Batiste.

În schimb, Keith Langford a bifat 21 de puncte, iar Devin Smith a terminat cu 17 puncte și 6 recuperări.

Această serie ocupă finalistele ediției precedente a Euroligii și au între ele 11 titluri continetale. Atât prin prisma bilanțului cât și al susținerii pe care o au în rândul publicului, Panathinaikos și Maccabi sunt de departe cele mai atractive cluburi din baschetul european rezervat formațiilor de club.

Meciul 2 al seriei se dispută joi (22.03), tot la Atena. Jocul va fi oferit înregistrat de DigiSport în cadrul aceleiași seri cu începere de la orele 23:30.