VIDEO. Euroliga masculină - Partizan învinge pe Maccabi într-o atmosferă incendiară

02.12.2011

Partizan Belgrad a obținut o nouă victorie de senzație. Campioana în exercițiu a Serbiei a învins pe Maccabi Electra Tel-Aviv, scor 74-71, într-un meci contând pentru etapa a 7-a în sezonul regulat al Euroligii masculine - ediția 2011/12.

Confruntarea desfășurată la Hala Pionir, transmisă în direct pe DigiSport 2 a scos la rampă jocul colectiv al sârbilor care au executat cu o precizie ieșită din comun în primele aproximativ 15 minute de joc. Cu Nikola Pekovic și Milan Macvan în prim plan pe faza de finalizare, Partizan a construit un avantaj de 13 puncte. Antrenorul oaspeților, celebrul David Blatt a fost surprins de microfoanele din apropierea băncii lui Maccabi exprimându-se extrem de agresiv la adresa elevilor săi, dar totodată le-a subliniat extrem de precis ce și unde au greșit. Astfel, campioana Israelului a început munca de recuperare și a întreprins un parțial de 14-3 pentru a se intra la vestiare cu scorul de 39-37 în favoarea echipei gazdă.

Repriza a doua a început cu același tandem Pekovic-Macvan finalizând extrem de sigur pentru trupa lui Vlade Jovanovic care au izbutit să se desprindă din nou. De cealaltă parte, israelienii Tal Burstein și Lior Eliyahu au ținut pe Maccabi în joc, dar la intrarea în sfertul decisiv scorul era de 54-48 pentru Partizan.
Dusan Kecman și apoi același Milan Macvan au înscris pentru a duce scorul la 61-52 în minutul 34 al confruntării. Vizitatorii au avut probleme la finalizare, Devin Smith reușind să înscrie de la distanță pentru a apropia pe Maccabi la patru lungimi în penultimul minut de joc, iar Guy Pnini l-a dublat pe parcursul ultimelor secunde pentru a duce scorul la 70-68. Partizan a pus victoria la rece cu mai multe aruncări libere acordate pe fondul unor sancțiuni antisportive dictate la oaspeți.

Milan Macvan a avut 22 puncte și 8 recuperări pentru 25 la eficiență, Nikola Pekovic a contribuit cu 17 puncte, iar Vladimir Lucic a terminat cu 15 puncte și 4 pase decisive în contul lui Partizan.

De cealaltă parte, Devin Smith a avut 12 puncte și 5 recuperări, iar Jordan Farmar a bifat 11 puncte și 4 recuperări.

Acie Law, conducătorul de joc al lui Golden State Warriors legitimat la Partizan pe perioada grevei din NBA, nu a jucat în acest meci dar a fost prezent în tribună. În schimb, Nikola Pekovic respectiv Jordan Farmar au făcut-o, fiind probabil ultimul lor joc înainte de a se întoarce în SUA.

A fost a 3-a confruntare directe în acest sezon între cele două echipe. Primele două au avut loc la Tel-Aviv fiind adjudecate de Maccabi. Una în Euroligă iar cealaltă în Liga Adriatică, competiție în care orice altă finală decât una între Maccabi și Partizan ar constitui o veritabilă surpriză.

În urma acestui rezultat Partizan are patru victorii și trei înfrângeri, iar Maccabi rămâne cu cinci succese din șapte partide disputate.