VIDEO. NBA - Coş senzaţional pentru Blake Griffin şi victorie mare pentru LA Clippers

31.01.2012

Los Angeles Clippers au dispus de Oklahoma City Thunder, scor 112-101, într-un meci desfăşurat luni (30.01) la Staples Center din California.

Confruntarea a fost controlată de la un capăt la celălalt de către gazde, care au înscris 36 de puncte în prima secvenţă şi au continuat să construiască un avantaj decisiv pe parcursul următoarelor 24 minute de joc efectiv.  Oklahoma, echipă situată pe primul loc în Conferinţa Vest s-a apropiat pe tabela de marcaj la doar şase lungimi, însă echipa din Los Angeles a marcat patru coşuri de trei puncte în ultimul minut şi jumătate al primei reprize pentru a se detaşa din nou pe tabela de marcaj.

Chris Paul a avut 26 puncte şi 14 pase decisive, Caron Butler a adăugat 22 puncte, iar Blake Griffin a terminat cu 22 puncte şi 7 recuperări pentru Clippers.

În replică, Kevin Durant a izbutit 36 puncte, 13 recuperări, iar Russell Westbrook a bifat 31 puncte, 5 intercepţii, 4 pase decisive, 4 recuperări cu 6 posesii pierdute pentru Oklahoma.

Blake Griffin a marcat un coş de sus extrem de impresionant. El a absorbit contactul fizic cu pivotul Kendrick Perkins înainte de a îndesa mingea în coş printr-o mişcare impresionantă.