VIDEO. NBA - Love 51, Westbrook 45, Durant 40, Barea triple-double. Victorie OKC

24.03.2012

Kevin Love a avut o prestație fabuloasă, dar tandemul Kevin Durant - Russell Westbrook a înclinat balanța în favoarea primei clasate în Conferința Vest a ligii profesioniste nord-americane de baschet masculin - ediția 2011/12. Oklahoma City a depășit pe Minnesota, scor 149-140, la capătul unei partide ce a avut nevoie de două reprize de prelungiri.

A fost un meci cu foarte multe reușite pe tabela de marcaj. Gazdele de la Chesapeake Energy Arena au înscris cel puțin 30 de puncte în fiecare din primele trei secvențe ale partidei însă lupii au revenit pe parcursul secvenței decisive pentru a egala situația la 116, forțând prelungirile. În prima rundă suplimentară ambele protagoniste au marcat câte 13 puncte înainte ca Oklahoma să se desprindă decisiv în cadrul celei de-a doua reprize suplimentare.

Love a petrecut 49 minute pe parchet și a avut 9/16 la aruncările de două puncte, 7/11 la trei puncte și 12/16 la linia de pedeapsă pentru un total de 51 puncte! El a adăugat 14 recuperări (șase ofensive), o intercepție și un capace cu 4 posesii pierdute. Jose Barea a adăugat 25 de puncte, 14 pase decisive și 10 recuperări pentru un triple-double în contul Minnesotei. Portoricanul a început partida pe banca de rezerve.

În replică, Westbrook a terminat cu 17/28 la aruncările din acțiune și 9/9 la linia de pedeapsă pentru un total de 45 puncte. A adăugat 6 pase decisive, 4 recuperări și 2 intercepții. Durant a totalizat 15/26 la aruncările din acțiune și 7/7 la linia de pedeapsă pentru un total de 40 puncte la care a adăugat 17 recuperări, 5 pase decisive și 3 intercepții pentru Oklahoma City.

În urma acestui rezultat, OKC are 36-12 la general, cu 21-4 pe teren propriu, iar Minnesota ajunge la 23-26 la general.