VIDEO. NBA - Oklahoma City Thunder se impune pe terenul campioanei

02.02.2012

Oklahoma City Thunder a învins pe Dallas Mavericks, scor 95-86, într-un meci transmis în direct pe Dolce Sport în cursul nopţii de miercuri spre joi.

Texanii, evoluând în faţa propriilor susţinători, au înscris 29 puncte şi au construit un avantaj de opt lungimi. Dallas a terminat prima jumătate a meciului în avantaj, scorul după 24 minute de joc fiind de 52-49.
Repriza a doua a fost în întregime la discreţia vizitatorilor. Oklahoma a înscris 46 de puncte în această perioadă şi a permis adversarului să răspundă cu doar 34. Cele două se aflau la egalitate, scor 85-85, cu două minute înainte de final, înainte ca liderul Conferinţei Vest să izbutească un parţial de 10-1 cu care a încheiat meciul.

Rick Carlisle, antrenorul principal al formaţiei campioane, a fost eliminat din meci după ce a lovit mingea cu piciorul. Aceasta a lovit din plin un spectator aflat în spatele coşului la care Dallas s-a apărat în repriza a doua.

Russell Westbrook a avut 33 puncte, 6 recuperări, 4 pase decisive şi 6 posesii pierdute, Kevin Durant a contribuit cu 23 puncte şi 13 recuperări, iar James Harden a strâns 10 puncte, 9 pase decisive şi 7 recuperări pentru OKC.

De cealaltă parte, Jason Terry a bifat 25 puncte, Shawn Marion a adăugat 12 puncte şi 10 recuperări, iar Brandan Wright a terminat cu 12 puncte. Germanul Dirk Nowitzki a avut doar 2/15 la aruncările din acţiune (0/5 la trei puncte) pentru un total 8 puncte şi 8 recuperări şi 38 minute de joc.

Oklahoma City are 17-4 la general, iar Dallas are 14-9.