Virtus Bologna a câștigat thriller-ul cu Olimpia Milano după două reprize de prelungiri

17.06.2023

Virtus Bologna a reușit să câștige un meci de infarct în finala Campionatului Italiei de Baschet Masculin. Câștigătoarea Eurocup în stagiunea precedentă a trecut cu 93-89 de Olimpia Milano și seria de „Cel mai bun din 7” ajunge la scorul de 2-2 la general.

Gazdele au început excelent partida și au câștigat primul sfert la o diferență de două cifre: 24-14. Avansul a ajuns la un moment dat chiar și la 16 lungimi, pe parcursul actului secund, însă milanezii au reușit să reintre în meci, iar la pauza mare diferența de pe tabelă era de nouă lungimi: 40-31.

Formația oaspete a avut inițiativa după revenirea de la cabine și a reușit să revină la doar două posesii de adversara sa. Un run de 6-0 în finalul sfertului trei făcea ca scorul înaintea ultimelor 10 minute să fie 60-47. Actul decisiv a fost dominat în totalitate de Olimpia, iar un step-back din spatele semicercului al lui Shabazz Napier trimitea partida în prelungiri, la scorul de 76-76.

Cele două echipe au reușit să înscrie doar câte patru puncte în prima repriză de overtime. Milos Teodosic a reușit să prelungească suspansul prin două libere transformate. A doua repriză suplimentară s-a dovedit în cele din urmă decisivă, Virtus impunându-se cu 93-89.

Jordan Mickey s-a remarcat cu 18 puncte și 7 recuperări pentru Virtus. Marco Belinelli a înscris 18 puncte, dar nu a bifat nicio recuperare sau pasă decisivă. Milos Teodosic a fost aproape de double-double, totalizând 10 puncte și 8 pase decisive.

Shavon Shields a fost cel mai bun jucător al Olimpiei Milano, adunând 26 de puncte, 9 recuperări și 3 pase decisive. Shabazz Napier a avut 16 puncte, 4 recuperări, 8 pase decisive. Nicolo Melli a fost în double-double, cu 12 puncte și 11 recuperări.

Meciul cinci al finalei va avea loc la Milano luni, 19 iunie, de la ora 21:30.

*foto: eurohoops.com