Marcu Badiu pleacă de la SCM Craiova și semnează cu SCM Timișoara
14 ore în urmăLuca Năstruț va continua la CSM Oradea cel puțin până în 2027
15 ore în urmăPedro Nuno Monteiro este noul antrenor secund al lui Saint-Quentin
17 ore în urmăNigel Hayes-Davis pleacă de la Fenerbahce și revine în NBA, la Phoenix Suns
18 ore în urmăTurcia a anunțat lotul preliminar pentru Campionatul European de baschet din 2025
19 ore în urmăVladimir Lucic a fost desemnat MVP-ul săptămânii în Euroligă, unde a avut loc un „double-header”. În cele două partide jucate, baschetbalistul sârb a acumulat 44 de puncte, 8 recuperări și 53 la eficiență. Lucic a primit acest premiu individual pentru prima dată în cariera sa, după 8 seazone petrecut în Euroligă.
Bayern Munchen a obținut două victorii în deplasare, contra lui Maccabi Tel Aviv și Fenerbahce, iar de fiecare dată Lucic a fost cel mai bun marcator al echipei.
Vladimir Lucic wins MVP of the Double Week after leading Bayern Munich to 2-0 recordA perfect 2-0 record for FC Bayern Basketball in the double week 😎 Vladimir Lucic led all points scorers in both road games as he collects the MVP of the week award 👏
Posted by Turkish Airlines EuroLeague on Saturday, October 17, 2020
În Israel, Lucic a fost în mare formă și a totalizat 26 de puncte, 3 recuperări și 2 intercepții. El a avut o zi solidă la aruncări și a terminat cu 3/3 de la 2 puncte, 4/5 de la 3 puncte și 8/9 de la linia de libere. Fără posesie pierdută, Lucic a acumulat un index al eficienței de 29 de unități.
La Istanbul, Lucic a terminat cu 18 puncte și 5 recuperări. Extrema a terminat cu 2/2 de la puncte, 2/4 de la 3 puncte și 8/9 de la linia de fault pentru 24 la eficiență.
Vladimir Lucic a jucat doar pentru trei echipe în cea mai puternică competiție europeană. Pe lângă Bayern Munchen a mai evoluat la Partizan Belgrad și Valencia Basket. Vladimir, 31 de ani, este fratele mai mic al lui Uros Lucic, jucător trecut prin țara noastră la CSM CSU Oradea și Steaua București.
foto: euroleague.net
Hapoel Tel-Aviv, printre echipele cu cele mai mari bugete din Euroligă în s...
CSM Oradea și-a aflat traseul în preliminariile Basketball Champions League
Shai Gilgeous-Alexander va avea cel mai mare contract din istoria NBA
CSO Voluntari va participa pentru al treilea sezon consecutiv în ENBL
Hapoel Tel-Aviv, printre echipele cu cele mai mari bugete din Euroligă în s...
CSM Oradea și-a aflat traseul în preliminariile Basketball Champions League
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!