Willy Hernangomez a fost desemnat MVP-ul EuroBasket 2022

18.09.2022

Spania s-a încununat campioana Europei pentru a patra oară în istorie, după un succes cu scorul de 88-76 într-o finală dominată de la un capăt la altul în fața naționalei Franței. Succesul de la EuroBasket vine cu un lot al ibericilor din care doar trei jucători au mai luat parte la turnee finale de seniori.

Willy Hernangomez a fost cel mai valoros om al naționalei lui Sergio Scariolo, iar prestațiile sale excelente i-au adus titlul de MVP al Campionatului European. El a avut medii de 17.2 puncte și 6.9 recuperări în doar 22 de minute pe meci, cu un procentaj de 63% al aruncărilor din acțiune.

În mod normal, el a fost ales și în echipa turneului, din care mai face parte și coechipierul său, Lorenzo Brown, a cărui prezență în lotul Spaniei a fost contestată. Jucătorul naturalizat a închis gurile criticilor și a făcut un turneu excelent, pe care l-a încheiat cu medii de 15.2 puncte și 7.6 pase decisive pe meci.

Învins în finală, Rudy Gobert a primit și el un loc în echipa ideală de la EuroBasket, fiind liderul Franței la acest turneu final. Jucătorul francez a ancorat excelent defensiva lui Vincent Collet și a decis multe meciuri strânse prin coșurile înscrise pe final, iar la final a avut 12.8 puncte, 9.8 recuperări pe meci și 63% din acțiune.

Dennis Schroder și-a câștigat și el nominalizarea în echipa turneului. Prestațiile sale excelente nu numai că au condus-o pe Germania către o medalie de bronz la EuroBasket, dar i-au și adus superstarului german un contract alături de Los Angeles Lakers. Dennis a încheiat turneul cu medii de 22.1 puncte, 2.4 recuperări și 7.1 pase decisive.

Nu în ultimul rând, primul cinci al ediției din 2022 a EuroBasket a fost completat de Giannis Antetokounmpo, singurul jucător prezent aici care nu a ajuns în penultimul act. Grecul a avut medii de 29.3 puncte, 8.8 recuperări și 4.7 pase decisive, oprindu-se în sferturile de finală ale turneului.