Fosta adversară a lui U-BT Cluj din EuroCup, lider în Euroligă
1 zi în urmăChampagnie a explodat în noaptea de Anul Nou
1 zi în urmăEmi Cățe a bifat prezența cu numărul 200 în Liga ACB
1 zi în urmăOradea termină 2025 pe primul loc în Liga Națională
2 zile în urmăConcluziile lui Mihai Silvășan la finalul anului 2025: „Am făcut o treabă bună”
2 zile în urmă
Galatasaray Istanbul încearcă să prindă playoff-ul în liga Turciei, iar pentru acest lucru a produs o modificare pe banca tehnică cu două runde rămase până la finalul sezonului regulat.
Clubul din Țara Semilunei s-a despărțit de Andreas Pistiolis, care o conducea pe Galatasaray din a doua parte a sezonului 2021/2022 și avea contract până în 2025. Alături de acest tehnician, Galata a ajuns până în Top 16 BCL în actuala stagiune, dar pe plan intern a avut parte de o situație dificilă, fiind într-o luptă strânsă pentru calificarea în postsezon.
Turcii au decis să se despartă astfel de Pistiolis și să-l angajeze pe Zvezdan Mitrovic, ultima dată acesta pregătind-o pe AS Monaco în 2021. Anunțul oficial a venit în cursul zilei de joi, 11 mai, după ce Galatasaray a evoluat aseară în campionat pe terenului lui Turk Telekom, finalista din EuroCup reușind să se impună cu 106 la 91.
Mitrovic vine cu două etape rămase din sezonul regulat în liga Turciei, acolo unde în acest moment Galatasaray este pe locul 8, ultima poziție care asigură calificarea în postsezon. Echipa are 12-16 bilanț, la fel ca și Buyukcekmece și Bahcesehir Koleji.
Noul antrenor o să fie la prima experiență în Turcia, după ce în trecut le-a antrenat pe Buducnost Podgorica, Khimik, Budivelnyk, ASVEL Lyon-Villeurbanne sau AS Monaco, aflându-se și pe banca naționalei din Muntenegru.
Debutul său la Galatasaray va avea loc pe 13 mai, în fieful lui Merkezefendi. Ulterior, în ultima rundă a sezonului regulat, formația din Istanbul o să primească vizita celor de la Manisa.
*foto: Konya Bakiș
Victorie dramatică pentru U-BT la ultimul meci din 2025
Mihai Silăvșan, înaintea meciului cu Slask: „Ne dorim foarte mult să ne luă...
Cinci lucruri cu care rămânem la finalul anului 2025 în baschetul românesc
Victorie dramatică pentru U-BT la ultimul meci din 2025
Mihai Silăvșan, înaintea meciului cu Slask: „Ne dorim foarte mult să ne luă...
U-BT Cluj încheie anul cu un meci împotriva lui Slask Wroclaw
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!