Zwolle și Dragoș Diculescu au pierdut manșa tur din sferturile cupei Olandei

Zwolle Landstede Hammers, echipa pentru care evoluează Dragoș Diculescu, a cedat astăzi, 16 ianurie, pe teren propriu partida cu Donar Gronigen, scor 85-73, care a contat pentru manșa tur din sferturile de finală ale cupei Olandei.

Primul sfert al partidei a fost unul sărac în puncte dar cu echipa oaspete mai mereu conducere. Gronigen era în avantaj, 16-13, după primele 10 minute de joc. Tot oaspeții au început mai bine și au marcat primele 5 puncte din actul secund. Zwolle s-a apropiat rapid, dar a venit un nou parțial pentru Donar, care ducea scorul la 31-20. Gazdele au avut răspuns și tripla lui Diculescu reducea ecartul la doar două posesii. Marquis Addison, fostul sibian, a oprit elanul gazdelor tot cu un coș de la distanță. Prima repriză se încheia cu Zwolle alergând să reducă din nou handicapul de pe tabelă, astfel că echipa lui Dragoș Diculescu intra la cabine în dezavantaj, 41-34.

Repriza secundă a avut un start alert și Zwolle reușea un run de 8-4 în primele 3 minute scurse de pe tabelă. Gazdele nu au profitat de debutul bun și până la jumătatea sfertului trei, Donar își refăcea avantajul de la pauză. Zwolle nu a reușit să mai revină și astfel după 30 de minute de  joc scorul era 66-56. Diculescu cu o triplă a fost primul marcator al echipei sale în actul decisiv. Zwolle nu a reușit să creeze un momentum și jocul a curs în continuare favorabil pentru Donar, care a mai mereu un avantaj format din două cifre până la final. Donar Gronigen a învins-o pe Zwolle cu scorul de 85-73.

Dragoș Diculescu a fost titular pentru echipa sa, în ciuda faptului că acuza ceva probleme medicale iar în cursul zilei de mâine va fi supus unor investigații. Internaționalul român a petrecut 35 de minute și jumătate pe parchet și și-a trecut în cont 12 puncte, 4 recuperări și 2 pase decisive.

Ralf De Pagter cu 18 puncte, 12 recuperări și 4 pase decisive a fost principalul artizan al echipei gazdă. Naba Echols a contirbuit cu 17 puncte, 7 pase decisive și 2 recuperări.

Cel mai bun jucător al meciului a fost Marquis Addison, fost component al lui BC CSU Sibiu, care a reușit 18 puncte, 5 pase decisive și 2 recuperări pentru Donar Groningen.