CSM Constanța forțează meciul decisiv în seria cu CSU Sibiu

CSM Constanța a câștigat cel de-al doilea duel cu BC CSU Sibiu din seria dedicată locurilor 5-8 în LNBM. Dobrogenii au avut 89-83 la finalul întâlnirii de acasă, din cursul serii de luni (29.04) și au egalat situația la general.

Constanța: Jorden Duffy, Andrei Oprean, Jaylon Scott, Rolland Torok, Bryan Griffin

Sibiu: Jay Threatt, Mirel Dragoste, Pavlin Ivanov, Marc Loving, Rareș Uță

Cele două formații au deschis bine partida din punct de vedere ofensiv și Constanța a reușit să-și formeze un avantaj de două posesii în urma layup-ului lui Griffin (10-5). Gribinic a dus diferența la șase puncte puțin după jumătatea sfertului inaugural, la 15-9, moment în urma căruia nu s-a înscris deloc timp de două minute. CSU Sibiu a răspuns cu cinci puncte la rând și Dan Fleșeriu a cerut time-out, iar Henderson n-a ratat apoi de la linia liberelor, scorul primului sfert fiind stabilit de tripla lui Jay Threatt: 18-17.

Gavriloaia și Uță au putut să egaleze situația, dar gazdele au găsit mereu metode să marcheze și Griffin a dus scorul la 26-22 în urma unui three-point play. Liberele lui Scott au fost secondate de o nouă perioadă mai bună a Sibiului și Pratt a egalat la 29, în timp ce la jumătatea actului Dragoste a înscris pentru 32-33. Un parțial de 5-0 a ajutat Constanța să revină la conducere și până la pauză ecartul n-a trecut de patru puncte. Gazdele au intrat în avantaj la vestiare cu scorul de 43-40, la capătul unei reprize echilibrate.

Dobrogenii au marcat primele șapte puncte ale sfertului trei și au ajuns, în premieră, într-un avantaj format din două cifre, seria bună fiind oprită de Uță la 50-42. Duffy a ratat pentru prima dată de la distanță, însă Henderson a fost pe fază și a recuperat ofensiv, iar apoi a trecut pe la linia de pedeapsă pentru +9, după care Threatt a punctat pentru CSU Sibiu. Același Duffy a dus scorul la 60-50, iar Lazăr l-a forțat pe Tomas Rinkevicius să solicite un timp de odihnă la +12 pentru CSM Constanța, cu puțin mai mult de trei minute rămase din acest act. Sibiul a răspuns pe măsură și s-a apropiat la două posesii dintr-un deficit de 14 puncte, după reușitele lui Ivanov și Loving din finalul sfertului: 68-62.

Galben-albaștrii au venit în două rânduri la -4 cu ajutorul lui Gavriloaia, dar CSM Constanța a putut de fiecare dată să reacționeze și Hill a scuturat plasa pentru 76-67. Ivanov a contribuit cu cinci puncte la rând, însă a pierdut o posesie importantă și în scurt timp gazdele au urcat din nou la +9, la jumătatea actului decisiv. Dunk-ul lui Lazăr a contribuit la formarea unei diferențe de 11 puncte (83-72) și Constanța a recuperat repede mingea, dar Duffy a trimis o pasă greșită și mai târziu Threatt, respectiv Uță au ajuns la linia de fault. Loving a fost precis din spatele arcului de cerc cu 80 de secunde rămase pe cronometru (85-82), Duffy și Henderson au contribuit pentru 3/4 la libere, iar Cizauskas a asigurat succesul gazdelor și la final tabela a indicat scorul de 89 la 83.

Jorden Duffy a totalizat 20 de puncte, 10 pase decisive și 4 recuperări, iar Bryan Griffin (14 puncte, 7 recuperări) și Mario Lazăr (13 puncte, 6 recuperări, 2 pase decisive, 2 capace, 6/6 din acțiune) l-au urmat pe lista marcatorilor.

În replică, Marc Loving a avut 20 de puncte, 7 recuperări, 5 intercepții și 2 pase decisive, în timp ce Pavlin Ivanov și Rareș Uță au stat cu câte 14 puncte, pivotul român fiind la o recuperare distanță de double-double.

Meciul decisiv al acestei serii va avea loc pe 3 mai, la Sibiu. Câștigătoarea va juca pentru locurile 5-6 cu Rapid București, iar învinsa va lupta pentru locurile 7-8 cu Dinamo București.

*foto: Facebook CSM Constanța Baschet