Stiri

ALBA Berlin interzice majoretele: „Nu sunt potrivite vremurilor noastre”

Vineri, 27 septembrie, oficialii clubului Alba Berlin au făcut un anunț foarte interesant. Aceștia nu vor mai avea majorete la pauzele din timpul meciului, explicația fiind că induc o mentalitate greșită în rândul spectatorilor.

Iată ce a declarat directorul formației germane:

Dansatoarele ALBA au făcut o treabă excelentă în ultimii 25 de ani. În mai multe rânduri, au fost premiate drept cele mai bune din Europa. Majoretele au muncit din greu și și-au folosit abilitățile pentru echipa noastră și pentru fanii prezenți în arenă. Doresc să îmi exprim aprecierea față de devotamentul lor și să le mulțumesc din toată inima, în numele clubului nostru. Totuși, am ajuns la concluzia că apariția unor femei așa de atractive în pauzele evenimentelor sportive nu se potrivește vremurilor noastre. Suntem convinși că nu puțini suporteri le vor simți lipsa.

La meciurile noastre de pe teren propriu s-a creat impresia că femeile de la Alba sunt responsabile doar cu dansul, în timp ce bărbații joacă baschet. Realitatea este diferită: prin programul nostru pentru tineri, am inspirat atât fete, cât și băieți să joace baschet. În viitor, dorim să promovăm femeile în baschet ca jucătoare și vrem ca ele să devină niște modele în societate. Deja avem cea mai mare divizie de femei și fete în Germania. Echipa feminină principală a promovat în Bundesliga II anul trecut. Vom încerca să construim acest obiectiv puternic și ne dorim ca echipa de senioare să lupte pentru titlu în câțiva ani.”

Așadar, o măsură drastică luată de conducerea lui Alba Berlin ce are ca scop promovarea femeilor și fetelor ca jucătoare, nu ca dansatoare.

*foto: Mario Stiehl/Imago

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!