Stephen Curry și David Popovici au fost nominalizați de L'Equipe în același top

08.01.2023

Jurnaliștii L’Equipe au întocmit un top 10 al celor mai valoroși sportivi ai anului 2022. Oamenii din redacția reputatei publicații franceze au votat acordând 6 puncte pentru locul 1, 4 puncte pentru locul 2, 3 puncte pentru locul 3, 2 puncte pentru locul 4 și un singur punct pentru locul 5.

Singurul baschetbalist nominalizat în această listă a fost Stephen Curry, care ocupă locul opt. Acesta a câștigat al patrulea său titlu în NBA alături de Golden State Warriors, iar după seria cu Boston Celtics a primit pentru prima oară în cariera sa distincția de MVP al finalei. În parcursul către finală, Warriors au mai trecut de Denver Nuggets, Memphis Grizzlies și Dallas Mavericks.

Curry a avut un start excelent și pentru stagiunea 2022-23, dar a fost oprit de o accidentare la umăr. Până la acest incident, fundașul lui Warriors avea medii de 30 de puncte, 6.6 recuperări și 6.8 pase decisive în 26 de meciuri, cu procentaje de 50% din acțiune, 43% de la distanță și 91% de la linia aruncărilor de libere.

În ierarhia celor de la L’Equipe se regăsește și David Popovici. Înotătorul român ocupă chiar locul 10. El a avut un an istoric. În această vară, David a devenit campion mondial la Budapesta în probele de 100 și 200 de metri liber. La Campionatul European de la Otopeni el și-a mai trecut în palmares alte patru medalii de aur și una de argint. Popovici a mai adăugat trei medalii de aur la Campionatul Mondial de Juniori din Lima, Peru, iar anul l-a încheiat cu un argint în proba de 200 de metri liber la Campionatul Mondial de Înot în bazin scurt de la Melbourne.

Lionel Messi a fost ales de publicația franceză ca sportivul anului, după ce la finalul lunii decembrie și-a completat palmaresul cu prima sa Cupă Mondială din carieră. Locul doi l-a ocupat chiar rivalul din finală și colegul său de la echipa de club, Kylian Mbappe.