Luxemburg pierde cu Albania înaintea duelului cu România din precalificările EuroBasket

25.11.2021

Adversara României de duminică, 28 noiembrie, din precalificările pentru EuroBasket, Luxemburg, a pierdut duelul de joi seara, din deplasare, cu Albania, din grupa B a competiției.

Reprezentativa pregătită de Afrim Bilali s-a impus la o singură posesie, scor 92-89. Soarta partidei a fost decisă de coșul de trei puncte al lui Robert Shestani, care a avut 5/7 din spatele arcului de cerc.

Primul sfert a fost unul echilibrat. Gazdele partidei s-au distanțat în 2 rânduri la 5 puncte (24-19 și 15-10), însă reușita de la distanță a lui Bob Melcher făcea ca după 10 minute, ecartul de recuperat al luxemburghezilor să fie de doar 1 puncte: 27-26.

Albanezii au început cu un parțial de 6-0 al doilea act, datorită reușitelor lui Celis Taflaj. Alex Laurent a redus diferența în urma a 3 aruncări libere. După ce scorul a fost dus la 37-29, niciuna dintre cele două selecționate nu au înscris preț de 2 minute, până când Lekndreaj a spart gheața de la libere. Oaspeții au încheiat prima parte cu un parțial de 17-9 și au redus diferența de la 10 la doar 2 lungimi: 48-46.

Phillip Gutenkauf a deschis a doua jumătate cu un coș de la distanță ce a adus pentru prima dată Luxemburgul în avantaj după primul minut de joc. Aceștia au trecut treptat la șefia disputei și au intrat cu un avans de 6 puncte în ultimul sfert (68-74).

Albanezii au restabilit egalitatea la 77 după un coș de trei puncte al lui Elvisi Dusha. Din acel moment, cele două echipe au mers cap la cap până în ultimul minut, când scorul era 86-86 după un layup al lui Thomas Grun. Dallas Moore și Robert Shestani au înscris două triple consecutive, iar scorul era 92-86 pentru gazde. Gutenkauf a redus diferența, dar luxemburghezii nu au mai putut face nimic și au pierdut cu 92-89.

Rei Pullazi a fost cel mai bun marcator al Albaniei, cu 23 de puncte. Din tabăra adversă, Clancy Rugg a avut 25 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive, iar Alex Laurent a avut 20 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

Meciul dintre România și Luxemburg se va desfășura duminică, 28 noiembrie, de la ora 18:00. Vulturii vor evolua în deplasare în acea confruntare.

*foto: fiba.eurobasketball