Alperen Șengun a devenit cel mai tânăr pivot din istoria NBA care bifează un triple-double

12.01.2023

Houston Rockets a pierdut un nou meci în NBA și rămâne echipa cu cea mai lungă serie de meciuri fără victorie (8) în liga de peste ocean. Texanii și-au consolidat ultimul loc în ierarhia clasamentului după eșecul cu scorul de 135-115 cu Sacramento Kings.

În ciuda scorului, elevii lui Stephen Silas au luptat onorabil până în ultimul sfert. Cu 12 minute înainte de final, Rockets conduceau la un punct (95-94), dar le-au permis adversarilor să înscrie 41 de puncte în ultimul sfert și să se impună la 20 de lungimi.

Cel mai fericit aspect din evoluția grupării din Houston a fost Alperen Șengun. Pivotul turc care în urmă cu mai puțin de doi ani se duela cu CSM Oradea și BC CSU Sibiu a intrat în istoria NBA prin performanța din confruntarea ce a avut loc în Golden 1 Center.

Șengun a încheiat încleștarea din noaptea de miercuri spre joi cu 10 puncte, 10 recuperări și 10 pase decisive, iar la 20 de ani și 171 de zile a devenit cel mai tânăr pivot din istoria NBA care înregistrează un triple-double. Precedentul record îi aparținea lui Karl-Anthony Towns.

Giordan Watson a fost adversarul ui Alperen într-unul dintre duelurile din FIBA Europe Cup despre care aminteam, din postura de jucător al Oradiei. Iată ce a spus veteranul despre experiența acelui duel într-un comentariu pe pagina noastră de Instagram:

„Există o fază anume spre sfârșitul sfertului al treilea, când îl ia într-o acțiune de 1 la 1 pe pivotul nostru în spatele liniei de trei puncte. Dribling, merge pe stânga, fault la inel. La acel moment mi-am spus <<Da, la anul va juca cu siguranță în NBA.>>"

De asemenea, doar alți opt jucători din istoria ligii de peste ocean au reușit să încheie un meci cu exact 10 puncte, 10 recuperări și 10 pase decisive: Domantas Sabonis, Elfrid Payton, Kyle Lowry, Jusuf Nurkic, Jason Kidd, Nikola Jokic, Andre Iguodala de două ori și Penny Hardaway.

Houston Rockets au parte de o zi de pauză, iar în noaptea de vineri spre sâmbătă vor da din nou piept cu Sacramento Kings, în Golden 1 Center.

*foto: chron.com