Stiri

Anthony Davis a debutat într-o finală NBA

Anthony Davis și-a făcut debutul într-o finală NBA. 

Superstarul lui Los Angeles Lakers a fost foarte prezent și a contribuit masiv la victoria echipei sale. De asemenea, pivotul a știut să profite de faptul că Frank Vogel l-a ales drept prima opțiune pe faza ofensivă în partida de debut a finalei. 

Davis a terminat partida cu 34 de puncte ,9 recuperări și 5 pase decisive. La capitolul procentaje acesta a încheiat cu 52,4 (11/21) la aruncările din acțiune și 100% (10/10) la libere. 

În ceea ce privește performanțele jucătorilor lui Los Angeles Lakers la debutul într-o finală NBA, Davis este depășit doar de Shaquille O’Neal și George Mikan, care au debutat cu 43, respectiv 42 de puncte.

Referitor la această realizare, câștigătorul Conferinței de Vest a declarat: 

Au făcut foarte mult pentru baschet...faptul că sunt menționat în aceeași categorie cu aceste legende este, evident, o onoare, dar vreau să fiu menționat și alături de campioni...acesta este următorul  pas. 

*foto; nba.com 

Nu există nici un comentariu pentru acest articol.

Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.

Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.

După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!