Atlanta câștigă la o posesie duelul cu Cleveland, Memphis își trece în cont a șaptea victorie la rând

Șase meciuri au avut loc în NBA în noaptea de marți spre miercuri (29.03), toate echipele cu excepția lui Miami Heat reușind să înscrie măcar 100 de puncte în aceste partide.

Rezultatul cel mai strâns la final a fost între Atlanta Hawks și Cleveland Cavaliers, acolo unde două puncte au decis la final. Hawks a oprit seria de patru meciuri la rând fără înfrângere în care s-a aflat Cavs, după ce a recuperat un deficit de 10 puncte în primul sfert și acel parțial s-a terminat la egalitate, 24-24. Ulterior, Atlanta s-a desprins la +15 în sfertul al doilea, la pauză rămânând cu un avans de opt puncte (59-51), pentru ca apoi diferența să dispară la 71-71, înainte să se refacă un ecart din două cifre pe finalul celui de-al treilea sfert, 94-84.

Cleveland a întors apoi de la -12 în debutul parțialului final și conducea cu 105-106, moment după care a fost egalitate în trei rânduri, în cele din urmă Atlanta ieșind învingătoare cu 120 la 118.

Dejounte Murray a adunat 29 de puncte, 5 pase decisive și 4 recuperări pentru Hawks, remarcatul partidei venind din tabăra lui Cavs, Donovan Mitchell terminând cu 44 de puncte, 5 recuperări și 5 assist-uri.

Memphis Grizzlies a ajuns la a șaptea victorie consecutivă în NBA și este formația aflată în cea mai bună formă acum, aceștia trecând cu 113 la 108 de Orlando Magic. Desmond Bane a contribuit cu 31 de puncte, 5 pase decisive, 4 recuperări și 3 intercepții pentru Memphis, iar Franz Wagner și Paolo Banchero au avut 25, respectiv 24 de puncte pentru Orlando.

Golden State Warriors a dus la capăt o revenire spectaculoasă în fața lui New Orleans Pelicans și a putut să întoarcă de la -20 pentru a obține un succes care ține echipa pe loc direct de playoff în Conferința de Vest. Stephen Curry a ieșit în evidență cu 39 de puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive, la aruncările de la distanță terminând cu 8/15.

Pe lângă cei menționați mai sus, au avut minim 30 de puncte marcate și Kristaps Porzingis (32, Washington Wizards), Tyler Herro (33, Miami Heat), PJ Washington (43, Charlotte Hornets), Jalen Williams (31, OKC Thunder), Josh Giddey (31, OKC Thunder), respectiv Isaiah Joe (33, OKC Thunder) în aceste dueluri din noaptea de marți spre miercuri.