Atlanta Hawks a câștigat în ultima secundă a prelungirilor duelul cu Toronto Raptors

Cinci meciuri au avut loc în NBA în noaptea de sâmbătă spre duminică (20.11), o partidă necesitând overtime pentru a se stabili câștigătoarea, iar alte trei s-au decis la maxim cinci puncte diferență.

Atlanta Hawks și Toronto Raptors au oferit duelul care s-a încheiat după overtime, gazdele fiind la conducere în majoritatea timpului din sfertul de debut, cu diferența maximă de 7 puncte (27-20), de unde canadienii au întors și mergeau la 33-42 într-un sfert al doilea controlat și la pauză intrau cu 55-62.

Atlanta avea să revină la conducere în repriza secundă la 68-66 și 70-69, pe finalul sfertului trei refăcându-se un ecart de trei posesii pentru Raptors (82-89). Hawks a putut să revină de la -9 în cel de-al patrulea parțial (95-104), situația devenind egală la 109-109, Trae Young și O.G. Anunoby trecând la linia de fault pentru a duce meciul în prelungiri (111-111). Atlanta a avut patru puncte în față cu 11 secunde rămase din timp, meciul fiind decis în cele din urmă în ultimul moment cu alley-oop-ul lui AJ Griffin și Hawks s-a impus cu 124 la 122.

Trae Young a reușit un double-double în victoria lui Atlanta Hawks, 33 de puncte și 12 assist-uri, De’Andre Hunter (22 de puncte, 5 recuperări) și Clint Capela (18 puncte, 14 recuperări) fiind următorii marcatori. Scottie Barnes (28 de puncte, 11 recuperări, 9 pase decisive) și O.G. Anunoby (27 de puncte, 5 assist-uri) s-au remarcat pentru Raptors.