Atlanta Hawks a revenit de la -18 și a câștigat meciul cu Philadelphia 76ers

Atlanta Hawks revine în seria cu Phialdelphia 76ers, după ce a câștigat meciul patru din semifinala Conferinței de Est, scor 103-100.

Trupa lui Doc Rivers a început foarte bine partida, a controlat prima repriză, Joel Embiid arăta bine, în ciuda accidentării de la genunchiul drept, iar la un moment dat Philly avea chiar și un avantaj de 18 puncte (60-42). La pauză, 76ers păstraseră un avantaj de 13 puncte, scor 62-49.

După pauză Joel Embiid a avut o prestație catastrofală (0/12 din acțiune), Trae Young, John Collins și Bogdan Bogdanovic au reușit să readucă Atlanta Hawks în avantaj cu mai multe reușite spectaculoase, grație cărora au preluat conducerea 101-100. La acest scor Embiid a avut șansa să își aducă echipa înapoi în avantaj, dar a ratat pe o coborâre, Trae Young a marcat două libere iar Seth Curry nu a reușit să ducă meciul în principal, fapt ce a stabilit scorul final la 103-100.

Trae Young a terminat meciul cu 25 de puncte, 18 pase decisive și 4 recuperări, dar și 8/26 din acțiune. Bogdan Bogdanovic a avut 22 de puncte ,cu 9/24 din acțiune, în timp ce John Collins (14 puncte, 12 recuperări) și Clint Capela (12 puncte, 13 recuperări) au reușit fiecare câte un double-double.

De partea cealaltă, Tobias Harris a marcat 20 de puncte, Joel Embiid a înscris 17 puncte, cu 21 recuperări dar un mizerabil 4/20 din acțiune, Seth Curry a avut 17 puncte cu 7/10 iar Ben Simmons a fost la un pas de triple double (11 puncte, 12 recuperări, 9 pase decisive).

Așadar, cei de la Hawks au reușit o victorie improbabilă grație căreia au dus scorul în serie la 2-2. De partea cealaltă, Philadelphia regretă că nu au reușit să profite de șansa de a face 3-1, cu următorul meci pe teren propriu.

În celălalt meci al serii Los Angeles Clippers a egalat de asemenea seria cu Utah Jazz la 2-2. Trupa antrenată de Ty Lue nu le-a dat lui Jazz nicio șansă. Încă din start LAC a avut un avantaj de 30-13 și la pauză aveau peste 20 de puncte avantaj, scor 68-44. În cele din urmă formația din LA s-a impus la 14 puncte, scor 118-104.

Kawhi Leonard și Paul George au reușit fiecare câte 31 de puncte, în timp ce Mrcus Morris a înscris 24 de puncte și 6 recuperări pentru Clippers. De partea cealaltă Donovan Mitchell a marcat 37 de puncte și Joe Ingles a înscris 19.

Seria dintre Clippers și Jazz se întoarce pe terenul celor de la Utah, formația cu cel mai bun palmares la finalul sezonului regulat.