Samuel Sessoms este MVP-ul etapei a 13-a din Liga Națională de Baschet Masculin
2 ore în urmăU-BT Cluj-Napoca are ocazia revanșei în Liga Adriatică în fața lui KK Split
3 ore în urmăMarcus Randolph Jr. stabilește noi recorduri stagionale la puncte și eficiență
4 ore în urmăSCM Timișoara câștigă fără emoții în fața Coronei Brașov
20 ore în urmăCSU Sibiu administrează al 4-lea eșec consecutiv celor de la CS Vâlcea 1924
21 ore în urmă
O schimbare importantă s-a produs la una dintre cele mai importante echipe din ultimii ani în NBA, Golden State Warriors, după anunțul managerului general Bob Myers.
Myers, care a ocupat această funcție din 2012 la Warriors, a anunțat că renunță la post după ce contractul său a ajuns la final și a refuzat prelungirea. Informația a fost oferită într-o conferință de presă.
Unele surse din presa americană notează faptul că Myers și-a dorit să se dedice mai mult familiei, acesta fiind unul dintre motivele pentru care a refuzat să continue în postura de GM la campioana NBA din 2022. Potrivit San Francisco Chronicle, înlocuitorul lui Bob Myers ar putea fi Mike Dunleavy Jr., cel care și-a început cariera de profesionist la Golden State Warriors în 2002.
De când a devenit GM la Warriors, Myers a contribuit la patru titluri ale francizei (2015, 2017, 2018 și 2022), pe lângă alte prezențe în finala NBA.
Cu acesta la conducere, Golden State a setat recordul absolut de victorii în liga nord-americană de baschet pe parcursul sezonului regulat, 73 în campania 2015/2016, și a încheiat șapte ediții cu 50+ victorii, iar de 65 sau mai multe ori a câștigat în trei sezoane.
Myers a fost baschetbalist la UCLA în colegiu și a devenit campion NCAA în 1995, după care a s-a a trecut într-o nouă carieră, cea de agent de jucători și ulterior a ales domeniul executiv.
Golden State Warriors s-a oprit în semifinalele Conferinței de Vest în sezonul acesta, acolo unde a pierdut cu 4-2 la general în fața lui Los Angeles Lakers.
*foto: NBC Sports
New York Knicks a trecut de San Antonio Spurs în finala Cupei NBA
New York Knicks a trecut de San Antonio Spurs în finala Cupei NBA
Este necesar să vă autentificaţi pentru a putea introduce comentarii.
Daca nu aveţi cont puteţi să accesaţi crearea unui cont nou.
Este interzisă folosirea de cuvinte obscene, atacuri la persoană, autor, articol, afişarea de anunţuri publicitare, jigniri, trivialităţi, injurii aduse celorlalţi cititori sau autori ai altor comentarii. Ne rezervăm dreptul de a cenzura și şterge integral cometarii și interzicerea dreptului de a posta pe site, prin banarea / blocarea IP-ului dvs. BASCHET.RO nu răspunde pentru conţinutul postat de utilizatori în rubrica de comentarii, această responsabilitate revenind integral autorului comentariului.
După ce au fost postate, comentariile nu mai pot fi șterse sau modificate de către autorii acestora!