Bogdan Bogdanovic, record personal de puncte în victoria cu Phoenix Suns

Două dintre cele mai tinere echipe din NBA în acest sezon sunt Sacramento Kings și Phoenix Suns. Chiar dacă formația din Arizona are un start mai bun, elevii lui Luke Walton au oferit o replică solidă și s-au impus cu scorul de 120-116.

Uitându-ne pe graficul cu distribuția scorului, observăm că Phoenix Suns nu a condus nici măcar o dată în această partidă. De două ori, de-a lungul primului sfert, s-a consemnat egalitate pe tabelă și, în rest, Sacramento Kings s-a aflat la conducere.

După ce au câștigat actul inaugural cu 33-19, californienii s-au mai relaxat, însă și-au menținut avantajul și au intrat la vestiare cu o diferență de 17 puncte: 62-45. În prima parte a sfertului trei, gazdele s-au distanțat la 27 de puncte și părea că victoria le este asigurată.

Dar, jucătorii lui Monty Williams nu au renunțat la luptă și treptat au redus diferența dintre ei și adversari. Phoenix Suns a câștigat atât sfertul al treilea, cât și sfertul al patrulea, însă jocul a fost adjudecat de către Sacramento Kings: 120-116.

Cel mai bun jucător de pe teren a fost Bogdan Bogdanovic care a terminat cu 31 de puncte (record personal), 7 pase decisive, 4 recuperări și 3 intercepții. Baschetbalistul de 27 de ani a avut 7/9 la aruncările de la distanță și 4/5 la cele din interiorul semicercului, demonstrând că este un veritabil shooter.

Acesta a mai fost ajutat de Richaun Holmes (20 de puncte, 15 recuperări, 2 capace, o intercepție) și de conaționalul său Nemanja Bjelica (17 puncte, 8 recuperări, o intercepție, un capac).

De partea cealaltă, principalii remarcați ai trupei din Arizona au fost Devin Booker (30 de puncte, 8 pase decisive, 5 recuperări, 2 intercepții) și Kelly Oubre Jr. (20 de puncte, 8 recuperări, 5 intercepții, 2 pase decisive).

Datorită acestui rezultat favorabil, Sacramento Kings a urcat pe locul al 9-lea, având un bilanț de 6 victorii și 7 înfrângeri. Vecină de clasament este Phoenix Suns, formație aflată pe poziția a 8-a, cu 7 meciuri câștigate și 6 pierdute.

*foto: Rich Pedroncelli/Associated Press