Boston a bifat al doilea succes în playoff, Cleveland și Phoenix au egalat situația la general în seriile lor

Trei serii din playoff au continuat în noaptea de marți spre miercuri (19.04) în NBA, învingătoare ieșind formațiile care beneficiază de avantajul terenului propriu. Cleveland Cavaliers și Phoenix Suns au egalat situația la general, iar Boston Celtics are 2-0.

Duelul dintre Boston și Atlanta a deschis seara, iar după o perioadă mai bună pentru Hawks, Celtics a prins un run de 17-3 în ultimele minute ale sfertului de debut și a întors de la 11-22 la 28-25. Diferența a devenit una formată din două cifre la pauză, 61-49, la reluare ajungându-se la +20 în câteva rânduri și ecartul maxim s-a înregistrat cu câteva minute înainte de final, la +22 pentru Boston, pentru ca în cele din urmă scorul să fie 119 la 106.

Jayson Tatum a terminat cu un double-double format din 29 de puncte și 10 recuperări, adăugând ș 6 assist-uri, iar Derrick White l-a urmat cu 26 de puncte și 7 recuperări. Liderii lui Hawks au fost Dejounte Murray și Trae Young cu 29, respectiv 24 de puncte.

Cleveland Cavaliers s-a revanșat pentru eșecul din debutul seriei cu New York Knicks și a controlat acest al doilea joc începând cu cel de-al doilea parțial, după ce pe primul l-a adjudecat la trei puncte, 25-22. Cavs a dominat-o pe Knicks în sfertul doi (34-17) și a ajuns să conducă cu 59-39 la pauză, în repriza secundă ecartul mărindu-se până la 29 de puncte cel mult și într-un final s-a încheiat cu 107-90. Seria se mută în New York de la scor egal, 1-1.

Darius Garland a ieșit în evidență cu 32 de puncte și 7 pase decisive, având 6/10 de la distanță, în timp ce Caris LeVert a fost următorul din tabăra lui Cavaliers în double figures (24 de puncte). Julius Randle a fost aproape de double-double, lipsindu-i două recuperări pe lângă cele 22 de puncte, iar Jalen Brunson a avut 20 depuncte, 6 pase decisive, 5 recuperări și 4 intercepții pentru Knicks.

Ultimul duel al serii a avut loc între Phoenix Suns și LA Clippers, gruparea din statul Arizona reușind să egaleze la general după ce a pierdut primul meci. Primul sfert s-a terminat cu Clippers în avantaj (24-29), diferența ajungând la 13 puncte apoi, dar Suns a reușit să recupereze handicapul și scorul a fost egal la pauză, 59-59. Partea secundă a fost în totalitate a celor din Phoenix, care au înscris 64 de puncte și într-un final au câștigat cu 123 la 109, scorul fiind 1-1 la general înaintea partidelor din Los Angeles.

Devin Booker a ieșit în evidență cu 38 de puncte și 9 pase decisive (4/7 din spatele arcului de cerc), Kevin Durant a avut 25 de puncte, 6 recuperări și 5 pase decisive, iar Chris Paul a totalizat 16 puncte, 8 assist-uri și 4 recuperări. Kawhi Leonard (31 de puncte, 8 recuperări, 7 pase decisive) și Russell Westbrook (28 de puncte, 5 recuperări, 5 pase decisive) au ținut pasul de la Clippers.

*foto: AZCentral