Boston Celtics avansează în semifinalele Conferinței de Est

Boston Celtics a închis seria cu Atlanta Hawks cu ocazia meciului 6, finalista de anul trecut din NBA reușind să se impună cu 128 la 120 în deplasare. Pe Celtics o așteaptă acum Philadelphia 76ers în semifinalele Conferinței de Est.

Boston a început excelent partida și a condus cu 2-12, însă treptat handicapul Atlantei a început să scadă și gazdele au venit în premieră la conducere la 19-18, după care au egalat la 31-31. Pe parcursul celui de-al doilea sfert s-a ajuns din nou la egalitate, asta după ce Boston Celtics a condus în câteva rânduri și Atlanta a reușit un run de 8-2 prin care s-a desprins la 52-48. Hawks a irosit apoi un ecart de șapte puncte și la pauză a fost 67-68 pentru Celtics.

Repriza a doua a adus schimbări dese pe tabelă, ambele echipe fiind la conducere fără ca diferența să fie mai mare de cinci puncte și Atlanta a intrat în parțialul decisiv cu 100 la 98. De la 113-110 a urmat un run decisiv pentru Boston Celtics, care a pus pe tabelă 11 puncte la rând și a ajuns apoi la o perioadă de 14-3, moment care a asigurat victoria oaspeților și meciul s-a terminat cu 120 la 128.

Jaylen Brown a terminat cu 32 de puncte, 5 recuperări și 6/8 de la distanță, Jayson Tatum a avut 30 de puncte, 14 recuperări și 7 pase decisive, iar Marcus Smart a contribuit cu 22 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive.

Trae Young a adunat 30 de puncte și 10 pase decisive pentru Atlanta în acest ultim joc din playoff în acest sezon, De’Andre Hunter a stat cu 20 de puncte și 6 recuperări, iar John Collins a avut 16 puncte și 4 recuperări, aceștia doi contribuind pentru 7/12 din spatele arcului de cerc.

Celtics avansează astfel pentru al doilea sezon consecutiv cel puțin până în semifinalele Estului, acolo unde se va duela cu Philadelphia 76ers.

*foto: Yahoo! Sports