Boston Celtics o elimină în minim de meciuri pe Brooklyn Nets din playoff-ul NBA

Boston Celtics a avansat în semifinalele Conferinței de Est din NBA, după ce a închis în minim de meciuri seria cu Brooklyn Nets. Toronto Raptors s-a impus la Philadelphia, iar Dallas Mavericks a preluat conducerea în seria cu Utah Jazz.

Boston Celtics a devenit prima formație care a trecut de runda inaugurală din playoff-ul NBA, terminând în minim de meciuri seria cu Brooklyn Nets. Celtics n-a fost condusă niciodată în meciul patru, Nets putând să egaleze situația doar în trei rânduri, ultima dată la 30-30 în cel de-al doilea sfert. După 58-50 la pauză, Boston s-a desprins la peste 10 puncte în ultima parte din sfertul trei (90-75), pentru ca la final să câștige cu 116-112.

Jayson Tatum a strâns 29 de puncte (4/6 de la distanță) pentru învingători, iar Kevin Durant a replicat cu 39 de puncte, 9 assist-uri și 7 recuperări pentru Brooklyn. Celtics o să joace în semifinalele Estului cu învingătoarea seriei dintre Milwaukee Bucks și Chicago Bulls, campioana NBA conducând cu 3-1 acolo.

Toronto forțează meciul șase cu Philadelphia. Luka Doncic o conduce pe Dallas în succesul clar cu Utah

Toronto Raptors a bifat al doilea succes în seria cu Philadelphia 76ers și de la 3-0 pentru Philly scorul la general a devenit acum 3-2. O singură dată s-a aflat în dezavantaj Raptors, chiar în debutul partidei, replicând apoi cu un run de 7-0 și ulterior avantajul a urcat la trei posesii (18-9). Toronto a început excelent sfertul doi și s-a desprins la 41-27, în sfertul trei diferența formată din două cifre devenind constantă (75-62), în cele din urmă canadienii câștigând cu 103-88.

Pascal Siakam a terminat cu double-double (23 de puncte, 10 recuperări), Joel Embiid reușind același lucru pentru Philly, cu 20 de puncte și 11 recuperări.

Ultimul meci al serii a adus și diferența cea mai clară de scor în favoarea învingătoarei, Dallas Mavericks impunându-se cu Utah Jazz. Texanii au încasat 36 de puncte până la pauza mare, singurul sfert în care Jazz a putut trece de borna celor 20 de puncte marcate fiind ultimul. Dallas a condus cel mult cu +33, terminându-se cu 102-77, scor prin care a care preia conducerea în serie, cu 3-2 la general.

Luka Doncic a încheiat cu 33 de puncte, 13 recuperări și 5 pase decisive, având în primele două cazuri cifre peste orice jucător de la Utah Jazz, iar la assist-uri a fost la egalitate cu Mike Conley. Jordan Clarkson, cu 20 de puncte, a fost principalul marcator pentru Jazz.

*foto: Yahoo Sports