Boston Celtics prelungește Finala Conferinței de Est cu o victorie conturată în repriza secundă a meciului 5

Boston Celtics supraviețuiește în Finala Conferinței de Est, după ce a câștigat meciul 5 cu Miami Heat, scor 121-108. Scorul la general în această serie a ajuns la 3-2.

Începutul jocului din meciul 5 o situa pe Miami Heat în pole position pentru a obține biletele pentru marea finală NBA. Pe parcursul primei reprize trupa lui Erik Spoelstra a fost în permanență la conducere și avantajul a ajuns la un maxim de 12 puncte. La pauză scorul era de 58-51 pentru Dragic și comapnia. Boston Celtics s-a trezit după reluarea jocului și a intrat în control după un parțial de 41-25 în sfertul trei. „Verzii” nu au mai cedat inițiativa și și-au asigurat victoria, după ce au câștigat și ultima secvență cu scorul de 29-25.

Jayson Tatum a fost cel mai bun jucător al meciului cu 31 de puncte, 10 recuperări și 6 pase decisive. Jaylen Brown a fost și el la înălțime cu 28 de puncte, 8 recuperări și 2 pase decisive. Daniel Theis a semnat un double-double, 15 puncte și 3 recuperări iar contribuții importante au avut Kemba Walker cu 15 puncte, 7 pase decisive și Marcus Smart cu 12 puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive.

Goran Dragic a fost principalul remarcat de la Miami cu 23 de puncte, 4 recuperări și 4 pase decisive. Duncan Robinson a terminat cu 20 de puncte și 2 recuperări iar Jimmy Butler cu 17 puncte, 8 recuperări și 8 pase decisive.

Boston Celtics a dominat clar lupta recuperare și a înregistrat 50 de mingi prinse la panou, fața de doar 38 ale celor de la Miami Heat. Astfel sugestia noastră din oferta SuperBet pentru acest meci a fost câștigătoare.

Meciul 6 din Finala Conferinței de Est va avea loc duminică noapte cu începere de la ora 02:30, ora României.