Boston Celtics rămâne în viață în finala Conferinței de Est după meciul patru al seriei cu Miami Heat

24.05.2023

Boston Celtics a reușit să rămână în viață în finala Conferinței de Est din play-off-ul NBA. Gruparea din Massachusettes a câștigat meciul patru al seriei cu Miami Heat cu scorul de 116-99, chiar pe terenul formației pregătite de Erik Spoelstra, iar scorul la general devine 3-1 pentru Heat.

Gazdele au avut un început foarte bun de meci și conduceau cu 15-22 la un moment dat în primul sfert, datorită evoluțiilor bune ale lui Love și Vincent, care aveau jumătate dintre punctele echipei lor. Celtics au reușit să rămână în joc, iar avansul după primele 12 minute pentru Miami era de 6 puncte: 23-29. Această diferență s-a păstrat și la pauza mare, când tabela indica 50-56.

Sfertul al treilea a fost cel care a contat cel mai mult în economia partidei și a rezultatului final. Boston a reușit un run de 16-0 și a câștigat acest parțial la 15 puncte diferență, instalându-se la un avantaj de nouă lungimi înaintea actului decisiv: 88-79. Oaspeții nu au ridicat piciorul de pe accelerație nici în actul decisiv și au reușit în cele din urmă să se impună cu scorul de 116-99, câștigând al treilea meci din acest sezon când se află în fața eliminării.

Jayson Tatum a fost liderul lui Boston în acest succes, terminând cu 33 de puncte, 11 recuperări, 7 pase decisive și 2 capace. Jaylen Brown și Derrick White l-au urmat cu 17, respectiv 16 puncte. Grant Williams a transformat patru coșuri din spatele arcului de cerc.

De partea cealaltă, Jimmy Butler a făcut un nou meci mare și a strâns 29 de puncte, 9 recuperări și 5 pase decisive. Al doilea marcator al echipei a fost Gabe Vincent, cu 17 puncte, urmat de Caleb Martin, care a înscris 16 puncte de pe bancă.

Meciul cinci al finalei Conferinței de Est dintre Miami Heat și Boston Celtics se va disputa în TD Garden și este programat în noaptea de joi spre vineri, de la ora 03:30.

*foto: cnn.com