Boston controlează meciul doi al seriei cu Philadelphia. Video

Seria dintre Boston Celtics și Philadelphia 76ers din semifinalele Conferinței de Est a continuat în noaptea de miercuri spre joi, 4 mai, scorul devenind egal la general după succesul gazdelor în TD Garden.

Philly a putut să conducă în primele minute la Boston în meciul ce a marcat revenirea lui Joel Embiid, proaspăt desemnat MVP al actualului sezon, iar apoi de la 9-8 Celtics a condus aproape în permanență în timpul rămas din sfertul inaugural, perioadă pe care a adjudecat-o cu 28-22. Diferența a devenit apoi una formată din două cifre în mai multe rânduri, maxima fiind atinsă la 50-38 în prima repriză și la pauză a fost 57-49.

Celtics a prins un al treilea sfert excelent, în care a înscris 35 de puncte și în schimb a primit 16, în această perioadă ajungându-se cel mult la 92-63. Ecartul a trecut apoi de 30 de puncte în ultimul sfert, cea mai mare diferență fiind înregistrată spre finalul partidei la +36 și în cele din urmă Boston a câștigat cu 121 la 87.

Jaylen Brown a terminat cu 25 de puncte, 4 pase decisive, 3 recuperări și 2 intercepții pentru Celtics, Malcolm Brogdon fiind următorul marcator cu 23 de puncte (6/10 de afară) și 6 recuperări. Aproape toți jucătorii care au evoluat pentru Boston în acest meci au reușit să marcheze.

Tobias Harris a contribuit cu 16 puncte și 7 recuperări pentru Philadelphia, Joel Embiid a avut 15 puncte, 5 capace și 3 recuperări la revenirea pe parchet, iar Tyrese Maxey (13 puncte, 3 recuperări, 3 pase decisive) și James Harden (12 puncte, 10 recuperări, 4 pase decisive) au fost următorii jucători eficienți din tabăra lui Sixers.

Scorul la general este 1-1 înainte ca seria să se mute pe terenul lui 76ers. Meciul trei va avea loc în noaptea de vineri spre sâmbătă, 6 mai, începând cu ora 02.30.

*foto: Yahoo! Sports