Brooklyn Nets se impune în ultima secundă pe terenul lui Portland Trail Blazers

Trei meciuri au avut loc în noaptea de joi spre vineri (18.11) în NBA, unul dintre aceste jocuri terminându-se cu un coș în ultima secundă.

Brooklyn Nets a început mai bine meciul cu Portland Trail Blazers și avea 1-9 la start, gazdele reușind să revină tot în primul sfert și conduceau cu 24-21, acest parțial terminându-se în cele din urmă la egalitate, 28-28. Echilibrul de pe tabelă s-a menținut timp de mai multe posesii în sfertul al doilea, Blazers putând să se ducă la +9 apoi, dar ecartul a dispărut și Nets a revenit la conducere la 52-53, în cele din urmă la pauză intrându-se cu 61-57 pentru Portland.

Gazdele aveau să irosească un avantaj de 11 puncte (82-71) pe parcursul sfertului trei, Brooklyn egalând la 82-82 și a condus cu +3 la intrarea în sfertul decisiv. Aici, ambele formații au avut la un moment dat 5 puncte în față, dar mereu avantajul a fost șters, Nurkic egalând cu 6.5 secunde rămase din meci cu and-one-ul său. Brooklyn a avut apoi atacul și Durant a ratat, dar Royce O’Neale a fost atent și cu un tip-in a câștigat meciul pentru Nets, 109-107.

Pe lângă coșul victoriei, O’Neale a avut un triple-double (11 puncte, 11 pase decisive, 10 recuperări), Kevin Durant (35 de puncte, 8 recuperări) și Yuta Watanabe (20 de puncte, 7 recuperări) fiind principalii marcatori pentru Brooklyn. Damian Lillard (25 de puncte, 11 pase decisive), Anfernee Simons (24 de puncte, 4/9 de la distanță) și Shaedon Sharpe (20 de puncte, 4/5 de la 3) au condus lista marcatorilor pentru Blazers.