Brooklyn se impune la limită cu Miami, Memphis ajunge la șase victorii consecutive

Nouă meciuri au avut loc în NBA în noaptea de duminică spre luni (09.01), un duel fiind decis la limită și în acest moment sunt cinci echipe cu peste 25 de victorii în sezonul 2022/2023 al ligii nord-americane.

Miami Heat și Brooklyn Nets au oferit duelul încheiat la diferența cea mai mică, Nets irosind în sfertul de debut un avantaj de 9 puncte, dar tot a câștigat parțialul cu 31-30. Ulterior a urmat încă o perioadă importantă în care Brooklyn a condus, Miami întorcând preț de câteva posesii și la pauză era 66-64 pentru Nets. Sfertul trei a adus în total 31 de puncte și apoi Heat se ducea la 90-81 în prima parte a sfertului decisiv. Nets a egalat la 94-94, în cele din urmă O’Neale închizând meciul la 102-101 pentru Brooklyn cu trei secunde rămase pe cronometru.

Kyrie Irving a contribuit cu 29 de puncte și 6 assst-uri, Kevin Durant având 17 puncte și 5 recuperări, dar a ieșit accidentat în sfertul trei. Durant a reușit cu ocazia acestui meci să-l depășească pe Dominique Wilkins în ierarhia all-time a marcatorilor din NBA. Jimmy Butler (26 de puncte, 8 recuperări) și Tyler Herro (24 de puncte, 4 recuperări) au fost lderii lui Heat.

Memphis Grizzlies a putut să-și continue seria de victorii în NBA în urma rezultatului cu Utah Jazz și este la egalitate cu Denver Nuggets în fruntea Conferinței de Vest. Memphis a avut și +16 în prima repriză și apoi în sfertul trei cu Utah, iar Jazz a recuperat din handicapt la 85-84 înaintea unei noi desprinderi pentru Grizzlies. În cele din urmă s-a încheiat cu 123 la 118 pentru Memphis în absența lui Ja Morant.

Desmond Bane (24 de puncte, 9 assist-uri, 6 recuperări, 4/7 de la distanță) și Tyus Jones (21 de puncte, 6 assist-uri, 4 intercepții) au fost liderii învingătorilor. Lauri Markkanen (21 de puncte, 8 recuperări) și Kelly Olynyk (19 puncte, 8 recuperări, 5 pase decisive) au condus lista marcatorilor pentru Jazz.