Bucks și Lakers au revenit de la diferențe importante și au câștigat în noaptea de joi spre vineri din NBA

Șapte meciuri au avut loc în noaptea de joi spre vineri (03.02) în NBA, cu excepția unui duel fiind vorba despre victorii pe linie pentru gazde. Trei partide s-au încheiat la o diferență de o singură posesie.

Los Angeles Lakers a fost singura care a câștigat în deplasare, în fieful Indianei Pacers, californienii revenind de la -15 în acest duel. Pacers a stabilit acest ecart înaintea pauzei și la revenirea pe parchet s-a ajuns în multiple rânduri la 14 puncte între, aceasta fiind diferența și în startul ultimului sfert. Lakers a întors la 108-106, apoi fiind pentru o scurtă perioadă egalitate, Anthony Davis marcând ultimul coș al partidei și reușea ulterior un capac decisiv, californienii câștigând cu 112 la 111.

Anthony Davis a terminat cu 31 de puncte și 14 recuperări acest joc, LeBron James urmându-l cu 26 de puncte, 7 recuperări și 7 pase decisive. Tyrese Haliburton (26 de puncte, 12 assist-uri) și Aaron Nesmith (24 de puncte, 3 recuperări) au fost principalii marcatori pentru Pacers.

Cealaltă echipă din Los Angeles a fost implicată într-o răsturnare spectaculoasă de scor, Milwaukee Bucks reușind să treacă de Clippers după o revenire de la -21. Clippers a irosit deja un avantaj de 15 puncte în prima repriză, sfertul al treilea fiind cel în care s-a mers la 21 de puncte între, dar pe finalul parțialului au rămas doar 9 puncte în favoarea californienilor. Milwaukee a revenit și a egalat în primă fază, Giannis Antetokounmpo transformându-și ambele libere care au stabilit scorul final, 106-105 pentru Bucks, în ultimul minut și jumătate venind ratări consecutive pentru ambele echipe.

Giannis Antetokounmpo s-a evidențiat cu 54 de puncte și 19 recuperări, doar în ultimul parțial reușind 20 de puncte și 10 recuperări. Norman Powell a fost liderul lui Clippers cu 26 de puncte (4/8 de trei).