Cazul dunk-ului anulat lui James Harden: Apelul făcut de Houston Rockets pentru rejucarea finalului partidei cu San Antonio Spurs a fost refuzat

Comisarul NBA Adam Silver a anunțat luni, 9 decembrie, că a refuzat apelul făcut de Houston Rockets pentru rejucarea partidei cu San Antonio Spurs, pierdută de trupa antrenată de Mike d’Antoni, scor 133-135, după două reprize de overtime.

Houston voia ca meciul să se rejoace începând de la scorul de 102-89 în favoarea lui Rockets, moment în care un slam dunk al lui James Harden a fost anulat eronat de către arbitri. Mai mult, oficialii partidei nu l-au lăsat pe antrenorul lui Houston să conteste faza prin intermediul arbitrajului video, chiar dacă era acoperit de regulament (Vezi aici mai multe detalii).

Cu toate că a fost de acord că arbitrii au greșit, atât în momentul dunk-ului cât și prin faptul că nu au acceptat contestarea lui d’Antoni, Adam Silver consideră că nu sunt suficiente argumente pentru ca partida să se rejoace din sfertul patru, întrucât crede că Houston a avut suficient timp la dispoziție (7:50 minute plus două reprize de prelungiri) pentru a își asigura victoria în meciul cu Spurs, se arată într-un comunicat publicat pe site-ul NBA.

Cu toate acestea, comisarul NBA a anunțat că oficialii de la acest meci vor primi o suspendare și totodată va lua măsurile necesare pentru a îmbunătăți regula prin care antrenorii pot cere ca o fază să fie reverificată.

Interesant este că cei de la Houston au sperat că se pot baza pe un precedent când au cerut rejucarea partidei.

Astfel, în sezonul 2007/2008 ultimele 51 de secunde ale unei partide jucate între Atlanta Hawks și Miami Heat* au trebuit rejucate, după ce Shaquille O’Neal a fost eliminat din joc, deși avea numai 5 faulturi. În meciul inițial jucat pe 19 decembrie Atlanta câștigase, scor 117-111. La rejucarea partidei, care a avut loc înaintea următorului duel dintre cele două echipe, nicio echipă nu a reușit să înscrie în cele 51 de secunde iar Atlanta s-a impus „doar” cu 114-111.

Mai mult, jucătorul din cauza căruia avusese loc tot acest tărăboi, Shaquille O’Neal, nu se mai afla în echipa celor de la Miami, după ce fusese transferat la Phoenix Suns! Astfel, toată statistica de la acel meci a fost atribuită lui Shawn Marion, jucătorul care fusese adus de Miami în locul legendarului pivot, după cum amintesc cei de la The Ringer.

*foto: Daniel Dunn/ USA Today