Chicago Bulls a oprit seria de nouă victorii a celor de la Boston Celtics

În cele opt meciuri din NBA în noaptea de luni spre marți (22.11) au apărut patru rezultate la diferențe de cel mult 10 puncte. Chicago Bulls a oprit seria excelentă în care s-a aflat Boston Celtics, Indiana Pacers continuă o perioadă foarte bună și New Orleans Pelicans a învins-o categoric pe Golden State Warriors.

Într-un singur moment a condus Boston Celtics la Chicago, chiar în debutul meciului, după care Bulls a început să-și formeze treptat un avantaj de două-trei posesii (28-20) și în sfertul al doilea s-a desprins la peste 10 diferență, 41-29. Ecartul maxim în prima repriză a fost de +15 în favoarea lui Chicago și la pauză s-a intrat cu 63 la 50.

Startul reprizei secunde a consemnat creșterea avantajului până la 74-53 și apoi s-a revenit la +20 în ultima parte a sferului trei (93-73). Boston a redus până la 95-87 în debutul ultimului parțial și în urma unei noi reveniri la -8 n-a putut să rămână la un handicap format dintr-o singură cifră până la final, scorul fiind 121-107 pentru Chicago Bulls. Bulls avea patru înfrângeri consecutive înaintea acestui joc, iar Celtics a pierdut pentru prima dată din 3 noiembrie, când a cedat în overtime la Cleveland, de atunci adunând 9 victorii la rând.

DeMar DeRozan a adunat 28 de puncte (3/3 de la distanță) și 8 recuperări pentru învingători, Zach LaVine urmându-l cu 22 de puncte (5/10 de la distanță), 5 recuperări și 5 pase decisive. Jayson Tatum (28 de puncte, 11 recuperări, 4 assist-uri), Jaylen Brown (25 de puncte, 7 recuperări) și Malcolm Brogdon (23 de puncte, 6 pase decisive) au fost principalii marcatori de la Celtics.