CJ McCollum a fost decisiv în victoria echipei sale în duelul cu San Antonio Spurs

23.12.2022

Înainte de două zile nebune în NBA, în care sunt programate 19 meciuri, noaptea de joi spre vineri ne-a pus la dispoziție doar două dispute. Ambele jocuri au fost strânse, câștigătoarele obținând victoria la o diferență de o singură cifră.

Primul meci al nopții a fost cel dintre New Orleans Pelicans și San Antonio Spurs. Elevii lui Willie Green se aflau în toiul unei serii de patru eșecuri, după ce anterior câștigaseră șapte meciuri consecutive. Seria negativă s-a oprit în duelul cu trupa lui Gregg Popovich. Gazdele confruntării din Smoothie King Center au câștigat cu 126-117, înciuda tentativei de revenire din ultimul sfert a celor de la Spurs.

CJ McCollum a ieșit la rampă în absența lui Zion Williamson și a terminat cu 40 de puncte, 8 recuperări și 9 pase decisive. Jonas Valanciunas a bifat un double-double, cu 16 puncte și 10 recuperări reușite.

În tabăra celor de la San Antonio, debutantul Jeremy Sochan a fost cel mai valoros jucător, reușind să își treacă în cont 23 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive. Tre Jones a reușit și el să înscrie 19 puncte.

În al doilea meci al serii, Utah Jazz a obținut a doua victorie consecutivă înaintea unei pauze de câteva zile. Trupa lui Will Hardy va reveni pe teren abia pe 27 decembrie, după 4 zile de pauză. În această noapte, gruparea din Oregon a trecut cu 120-112 de Washington Wizards, echipă ce traversează o formă dezastruoasă.

Malik Beasley a fost cel mai bun marcator pentru Jazz, cu 25 de puncte, urmat de Jordan Clarkson, care a încheiat cu 23 de puncte, 7 recuperări și 3 pase decisive. Debutantul Walker Kessler a bifat un double-double, cu 12 punte și 14 recuperări.

Bradley Beal a fost cel mai bun marcator al confruntării și cel mai bun jucător pentru Wizards. El a încheiat cu 30 de puncte, 5 recuperări și 5 pase decisive, în timp ce Kyle Kuzma a înscris 21 de puncte.

*foto: straitstimes.com