Cleveland Cavaliers revine de la -18 pentru a câștiga meciul decisiv cu Orlando Magic

06.05.2024

Tabloul semifinalelor de conferință din NBA a fost completat după unicul meci decisiv din seriile programate în prima rundă de play-off. Cleveland Cavaliers a revenit miraculos în meciul cu Orlando Magic și s-a impus cu scorul de 104-96 pentru a avansa în post-sezon. Toate meciurile din această serie au fost câștigate de echipa gazdă.

Magic s-a distanțat rapid în meci, pe spatele evoluției excelente a lui Paolo Banchero, care a contribuit la 16 dintre primele 20 de puncte ale echipei sale. Echipa sa avea un avans de șase lungimi la intrarea în sfertul secund: 18-24.

Un run de 9-0 al oaspeților a deschis ofensiva oaspeților, care au reușit la un moment dat să își creeze o diferență maximă de 18 puncte. JB Bickerstaff a ajustat prin trimiterea în teren a lui Sam Merill, care alături de Donovan Mitchell a redus diferența la 10 lungimi până la pauza mare: 43-53. Banchero avea 24 de puncte la jumătatea reprizei.

Spida și-a continuat evoluția bună începută în sfertul anterior și și-a condus colegii către restabilirea egalării, pentru ca LeVert să îi aducă pe Cavs la conducere cu două libere. Elevii lui Jamahl Mosley nu au găsit resursele necesare pentru a îl încetini pe Mitchell, iar scorul înainte de actul decisiv era 76-68.

Sfertul al patrulea a fost unul în care Cavs s-au descurcat excelent în a își conserva avansul. Okoro l-a închis excelent pe Banchero, iar ofensiva lui Magic a fost limitată fără aportul americano-italianului. În cele din urmă, Cavs s-au impus cu 104-96 și au reușit cea mai mare revenire din istoria unui meci șapte din istoria NBA.

Donovan Mitchell a fost MVP-ul lui Cavs și a terminat cu 39 de puncte, 9 recuperări și 5 pase decisive. Evan Mobley a fost în double-double, cu 11 puncte, 16 recuperări plus 5 capace.

Paolo Banchero a răspuns cu 38 de puncte și 16 recuperări, cu doar 10 aruncări din 28 transformate din acțiune. Franz Wagner și Jalen Suggs au marcat în doar trei dintre cele 28 de oportunități din acțiune de care au dispus împreună.

Pentru prima oară după 31 de ani, Cleveland Cavaliers au câștigat o serie de play-off fără LeBron James. Astfel, Donovan Mitchell și compania se vor duela cu Boston Celtics în semifinalele Conferinței de Est. Primul meci este programat în noaptea de marți spre miercuri, de la ora 02:00.

*foto: news-herald.com