Cleveland Cavaliers și Dallas Mavericks au reacționat în semifinalele de conferință

Formațiile vizitatoare au câștigat duelurile din noaptea de joi spre vineri (10.05) în playoff-ul NBA. Cleveland Cavaliers și Dallas Mavericks au putut să egaleze seriile cu Boston Celtics, respectiv Oklahoma City Thunder.

Primul meci al serii a avut loc în TD Garden din Boston și a derulat sub semnul echilibrului în prima repriză, ambele echipe având la un moment dat un avantaj de nouă puncte. După ce Cavs a terminat primul sfert cu 30-24, a venit rândul lui Celtics să replice cu exact același scor și la pauză a fost egalitate: 54-54. Cleveland s-a desprins apoi în al treilea act și avea să conducă până la finalul întâlnirii, pentru o victorie clară: 118-94.

Donovan Mitchell s-a evidențiat cu 29 de puncte, 8 pase decisive, 7 recuperări și 5/7 din spatele arcului de cerc, iar Evan Mobley și Caris LeVert au avut câte 21 de puncte. Jayson Tatum a fost de data aceasta principalul marcator al lui Celtics, cu 25 de puncte, 7 recuperări și 6 assist-uri, iar Jaylen Brown l-a urmat cu 19 puncte, 4 recuperări și 0/6 de la distanță.

În urma confruntărilor din TD Garden scorul la general a devenit 1-1 și seria se va muta în fieful lui Cleveland Cavaliers. Meciul 3 va avea loc în noaptea de sâmbătă spre duminică (12.05), de la ora 03.30.

Dallas Mavericks a reușit să întrerupă seria de 10 victorii la rând a lui OKC Thunder în acest sezon de NBA. Câștigătoarea sezonului regulat din Conferința de Vest a început perioada pozitivă pe 8 aprilie și venea după 4-0 în prima rundă a playoff-ului, alături de un prim succes în fața lui Dallas în semifinalele de conferință. Mavericks a putut să-și adjudece trei din cele patru sferturi ale întâlnirii, doar ultimul act nefiind favorabil texanilor. Dallas a câștigat cu 119-110 și a egalat situația la general.

Luka Doncic și PJ Washington au avut cifre aproape identice. Slovenul a totalizat 29 de puncte, 10 recuperări, 7 pase decisive, 3 intercepții și 5/8 de la distanță, iar americanul a avut 29 de puncte, 11 recuperări, 4 pase decisive, 2 intercepții și 7/11 din spatele arcului de cerc. Principalii marcatori ai lui OKC Thunder au fost Shai Gilgeous-Alexander (33 de puncte, 12 recuperări, 8 pase decisive) și Jalen Williams (20 de puncte, 4 recuperări, 4 pase decisive).

Seria se mută pe terenul lui Mavericks, de la 1-1, și meciul 3 va avea loc sâmbătă, 11 mai, de la ora 22.30 în direct pe Orange Sport 3.

Playoff-ul NBA continuă în această noapte cu următoarele confruntări:

• Indiana Pacers - New York Knicks - ora 02.00, Orange Sport 1 (2-0 pentru Knicks)
  • Minnesota Timberwolves - Denver Nuggets - ora 04.30 (2-0 pentru Timberwolves)

*foto: Yahoo! Sports