D'Angelo Russell, decisiv în victoria din prelungiri cu Philadelphia 76ers

28.11.2021

Noaptea de sâmbătă spre duminică din NBA a produs din nou spectacol și ne-a adus două meciuri ce s-au sfârșit după reprize de prelungiri.

Disputa dintre Philadelphia 76ers și Minnesota Timberwolves, transmisă în direct de Telekom Sport, a fost cea mai atractivă.

Elevii lui Chris Finch au dat semne că vor avea o misiune ușoară, după ce s-au distanțat la 15 puncte în primul sfert. Acest avantaj s-a păstrat până la pauză, când Minnesota conducea cu 56-41.

Sfertul 3 a sunat revenirea pentru trupa din Philadelphia, care a reușit să vină la un singur punct diferență înaintea ultimului act.

Timberwolves s-au distanțat din nou la +12, datorită lui D’Angelo Russell, dar inspirația lui Joel Embiid și deciziile controversate ale arbitrilor au contribuit la intrarea meciului în overtime.

În prima repriză suplimentară, Russell, aflat la cel mai bun meci în tricoul Minnesotei, a înscris două coșuri de trei puncte, iar echipa sa conducea cu 113-110. Maxey a înscris o aruncare liberă, iar pe a doua a ratat-o intenționat, pentru ca Drummond să prelungească suspansul cu încă 5 minute. În cele din urmă, Wolves s-au impus cu 121-120.

D’Angelo Russell a avut 35 de puncte (27 în sfertul 4 și prelungiri) și 8 pase decisive, iar colegul său Karl-Anthony Towns a reușit un double double cu 28 de puncte și 10 recuperări. La revenirea pe teren după exact 3 săptămâni, Joel Embiid a avut 42 de puncte și 14 recuperări.

În celălalt meci al serii ce a durat mai mult de 48 de minute s-au duelat Houston Rockets și Charlotte Hornets. Texanii veneau cu moralul ridicat, după ce la mijlocul acestei săptămâni au spart o serie de 15 eșecuri consecutive, împotriva celor de la Chicago Bulls.

Stephen Silas nu l-a trimis nici de această data în teren pe Daniel Theis, iar ofensiva echipei sale a funcționat din nou excelent. La pauza mare, scorul era 73-71 pentru rachete. Aceștia au reușit să se distanțeze chiar și la 17 puncte la un moment dat, dar un sfert 4 excelent al formației lui James Borrego a făcut ca meciul să intre în prelungiri.

Acolo, defensiva lui Houston a fost la un nivel înalt și a contribuit decisiv la adjudecarea celei de-a treia victorii stagionale, cu scorul de 146-143. LaMelo Ball a fost oprit de două ori în ultimul minut de către Kevin Porter Jr, care a avut cea mai reușită prestație stagională.

Christian Wood a reușit un double double cu 33 de puncte și 16 recuperări. Porter Jr. a flirtat cu un triple double (23 de puncte, 12 pase decisive, 8 recuperări). Și Eric Gordon (22 de puncte) și Garrison Matthews (20) au avut prestații foarte bune. De la Hornets, 4 jucători au înscris peste 20 de puncte: Rozier (31), Oubre (23), Bridges (22) și Hayward (21). LaMelo Ball a avut un triple double (19 puncte, 13 pase decisive, 11 recuperări).

Phoenix Suns este una dintre cele mai în formă echipe din liga de peste ocean, iar acest lucru a fost confirmat de prestația din meciul cu Brooklyn Nets, liderul din Conferința de Est.

Trupa din Arizona a debutat excelent în meci și conducea la 14 puncte după primul sfert. Devin Booker avea 14 dintre cele 34 de puncte ale echipei. Avansul s-a păstrat până la final, ba chiar a continuat să crească în sferturile trei și patru.

Sub bagheta lui Kevin Durant, cei de la Nets au dat semne că pot reveni de la -22, mai ales că Booker fusese eliminate pentru cumul de faulturi. În cele din urmă, scorul a fost 113-107 în favoarea celor de la Suns.

Devin Booker a avut 30 de puncte și 4 pase decisive. Chris Paul a înregistrat 22 de puncte, 8 recuperări și 5 pase decisive. Din cealaltă tabără, Kevin Durant a fost cel mai bun jucător, cu 39 de puncte, 9 recuperări și 7 pase decisive.