Dallas Mavericks a întrerupt o serie de patru înfrângeri la rând în NBA

Trei meciuri s-au jucat în noaptea de marți spre miercuri (30.11) în NBA, dueluri în care au reușit să câștige New York Knicks, Dallas Mavericks și Los Angeles Clippers.

Dallas a primit vizita campioanei en-titre Golden State Warriors și texanii au dominat autoritar primul sfert, reușind să conducă la un moment dat cu 31-14, diferența rămânând apoi de două cifre. Warriors a recuperat treptat și a putut egala situația la 45-45, apoi chiar a preluat conducerea spre finalul primei reprize pentru scurt timp, dar Mavericks a intrat la cabine cu 55-54.

Pe tot parcursul sfertului trei s-a aflat la conducere Dallas, dar niciodată la mai mult de 8 puncte, iar în decisiv ambele echipe au condus, într-un final Mavericks impunându-se cu 116 la 113.

Luka Doncic a încheiat cu triple-double (41 de puncte, 12 recuperări, 12 pase decisive), Tim Hardaway Jr. fiind următorul marcator al echipei (22 de puncte, 4 recuperări). Stephen Curry a replicat cu 32 de puncte, 5 pase decisive și 5 recuperări, iar Jonathan Kuminga a adăugat 14 puncte și 10 recuperări.

New York Knicks a înscris 70 de puncte în prima repriză de la Detroit și apoi a urmat sfertul trei în care a marcat 38 de puncte, diferența atunci fiind categorică, 108-77. New York a rămas fără probleme la peste 25 de puncte în față în mod constant și în cele din urmă a câștigat cu 140 la 110, Knicks ajungând astfel la 11 victorii consecutive în fața lui Pistons.

Julius Randle a avut 36 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive, trei jucători de la Knicks terminând cu 16 puncte. Isaiah Stewart a replicat cu 19 puncte și 5 recuperări, iar Bojan Bogdanovic și Marvin Bagley III au avut câte 13 puncte pentru Pistons.

LA Clippers a reușit un ultim sfert excelent pe terenul lui Portland Trail Blazers și a întors un deficit de 18 puncte (73-91), preluând conducerea la 101-100, după ce anterior a egalat în două ocazii. Blazers a putut apoi să pună cinci puncte între, dar Clippers a recuperat și a închis meciul cu un run de 10-2 pentru victoria cu 118 la 112. LA Clippers a depășit-o cu 36-17 pe Portland în sfertul patru.

Norman Powell (32 de puncte, 4 recuperări, 4/5 de la distanță) și Reggie Jackson (24 de puncte, 12 pase decisive) au fost liderii lui Clippers. Anfernee Simons (37 de puncte, 9/16 de la distanță) și Jerami Grant (32 de puncte) s-au remarcat pentru Portland.

*foto: nba.com