Dallas Mavericks au oprit seria celor de la Memphis Grizzlies

Dallas Mavericks au devenit prima echipă din anul 2022 care îi provoacă un eșec lui Memphis Grizzlies, Luka Doncic conducându-și echipa pentru succesul cu 112-85.

Mavs au fost conduși în permanență pe parcursului sfertului inaugural, diferența maximă fiind de 9 puncte pentru Memphis, după care scorul a devenit egal pentru prima dată la 37-37 și ulterior Dallas a preluat conducerea la 46-44. Grizzlies au intrat totuși în avantaj la pauză, 55-50.

Texanii au avut o altă față pe toată durata reprizei secunde, marcând 34 de puncte în sfertul al treilea și 28 în al patrulea, primind în schimb doar 30 de puncte de la Memphis în aceste două parțiale. Dallas devine prima echipă care trece de Memphis în 2022, Grizzlies având o serie de 11 victorii până la acest joc.

Luka Doncic a terminat pentru a cincea oară în acest sezon un meci cu triple-double, prin cele 27 de puncte, 12 recuperări și 10 pase decisive. Este al 40-lea triple-double din cariera slovenului în NBA, care se apropie astfel de Top 10 all-time în privința acestui aspect statistic.

Ja Morant a replicat cu 19 puncte și 8 recuperări pentru Memphis, alți doi baschetbaliști fiind în double figures la final de meci.

Dallas are 23-19 record în acest moment, iar Memphis 30-15, formațiile fiind vecine de clasament în Conferința de Vest.

Bulls încasează 138 de puncte pentru al doilea meci consecutiv

Chicago Bulls au suferit al treilea eșec în ultimele patru meciuri, de data aceasta pierzând cu Golden State Warriors.

Californienii nu s-au aflat la conducere în primele momente ale partidei, până la 10-9, de unde au întors și aveau 37-28 la finalul sfertului de debut. Warriors au ajuns la 78-47 la pauza mare și ulterior la 110-69 spre finalul parțialului al treilea.

Curry și compania au câștigat cu 138-96, fiind al doilea meci la rând pentru Bulls cu 138 de puncte primite, după eșecul în fața lui Brooklyn Nets. Chicago conduce Conferința de Est cu 27-13 record, iar Warriors sunt pe 2 în Vest, cu 31-11.

Jonathan Kuminga a avut 25 de puncte pentru Golden State, cu 10/12 din acțiune, de la Chicago principalul marcator fiind Coby White cu 20 de puncte.