Dallas Mavericks dă de pământ cu LA Clippers și este la un pas de semifinalele de conferință

02.05.2024

Noaptea de miercuri spre joi a adus deznodământul primei serii de play-off din Conferința de Est, la capătul meciului cinci dintre Boston Celtics și Miami Heat, precum și o nouă confruntare pe cinste în cea mai atractivă serie a primei runde, cea dintre Los Angeles Clippers și Dallas Mavericks.

Cei de la Celtics și-au respectat statutul de favoriți încă o dată și au demonstrat că eșecul din meciul al doilea a fost o pură întâmplare. Gazdele din TD Garden au profitat de problemele medicale ale adversarilor și s-au impus cu 118-94 pentru a închide seria în cinci meciuri. Derrick White a fost din nou MVP-ul lui Boston, cu 25 de puncte și 5 recuperări. Tot 25 de puncte a marcat și Jaylen Brown, iar Bam Adebayo s-a remarcat cu 23 de puncte, 5 recuperări și 6 assist-uri.

A venit apoi timpul pentru cel mai așteptat meci al zilei, cel dintre Los Angeles Clippers și Dallas Mavericks. Startul partidei a fost unul foarte echilibrat, cu cele patru staruri de pe teren ieșite din ritm. Actorii principali au fost Ivica Zubac, Terrance Mann, Derrick Jones sau Dereck Lively, iar avantajul era de un punct pentru Mavs: 25-24. Sfertul al doilea a fost mai prolific pentru oaspeți, după ce Doncic și-a intrat în ritm. Kleber l-a ajutat din plin cu patru coșuri de trei în acest parțial, iar la pauza mare scorul era 56-46.

Diferența s-a făcut de-a dreptul după revenirea de la cabine. PG13 și James Harden nu au reușit să intre în meci nici după pauză, în timp ce sclipirile lui Doncic au fost suficiente pentru ca echipa sa să își dubleze avantajul: 89-69. Avansul lor a crescut cu încă 10 puncte în actul final, deși acesta a fost tratat doar ca unul de palmares de către cei doi antrenori, iar Mavericks s-au impus cu 123-93 și conduc cu 3-2 la general.

Luka Doncic a fost omul meciului și a reușit să strângă 35 de puncte, 7 recuperări și 10 pase decisive. Maxi Kleber l-a ajutat cu 15 puncte de pe bancă, pe când Kyrie Irving a marcat 14 puncte. James Harden și Paul George și-au tras în jos echipa în acest meci și au avut împreună doar 22 de puncte, cu 6 aruncări transformate dintr-un total de 25, precun și 7 mingi pierdute.

În această noapte sunt programate două meciuri foarte importante în Conferința de Est, după cum urmează:

• Indiana Pacers vs. Milwaukee Bucks, meciul 6, ora 01:30
  • Philadelphia 76ers vs. New York Knicks, meciul 6, ora 04:00

*foto: fieldlevelmedia.com