Damian Lillard, nou record de triple în playoff-ul NBA

Denver Nuggets a trecut de Portland TrailBlazers, scor 147-140, după două reprize de prelungiri.

În ciuda înfrângerii suferite de echipa sa, Damian Lillard a intrat în istorie. Superstarul a terminat partida 12 coșuri de trei puncte și a devenit jucătorul cu cele mai multe triple marcate într-un meci din playoff-ul NBA.

Mai mult de atât, Lillard a fost jucătorul care a egalat situația pe tabelă de marcaj și la finalul timpului regulamentar și în ultimele secunde ale primei reprize de prelungiri.

Același Lillard a înscris și cele 5 puncte marcate de Blazers în cea de-a doua repriză de prelungiri, însă, evident, acestea nu au fost suficiente pentru ca echipa din Portland să plece acasă cu victoria.

Din tabără învingătorilor, Jokic a încheiat partida cu 38 de puncte, 11 recuperări, 9 pase decisive, în timp ce Monte Morris și Michael Porter Jr. au contribuit cu 28, respectiv 26 de puncte.

Lillard a reușit 55 de puncte (17/24 din acțiune), 10 pase decisive și 6 recuperări pentru învinși.

Seria dintre cele două formații revine în Portland și se continuă de la scorul general de 3-2 în favoarea lui Denver Nuggets.

*foto: nba.com