Damian Lillard s-a accidentat în înfrângerea suferită de Portland pe terenul lui Memphis. Video

Portland Trail Blazers, locul 9 în Conferința de Vest, a suferit o înfrângere într-un adevărat derby pentru playoff pe terenul formației de pe locul 8 în Vest, Memphis Grizzlies, scor 111-104.

După un prim sfert echilibrat, Memphis Grizzlies a reușit să se distanțeze la 8-10 puncte, diferență pe care a reușit să o păstreze pe aproape toată durata meciului.

Brandon Clarke (27 de puncte, 6 recuperări), Ja Morant (20 de puncte, 9 pase decisive, 5 recuperări) și Jonas Valanciunas (12 puncte, 18 recuperări) au avut contribuții importante pentru Memphis, care ajung la 28-26 și au avantaj de 5 meciuri în fața lui Portland pentru ultimul loc de playoff în Vest, o surpriză enormă dat fiind faptul că Grizzlies ar fi trebuit să fie în reconstrucție în acest sezon.

De partea cealaltă, cu excepția tânărului Anfernee Simons (22 de puncte, 7/12 din acțiune, 6/7 de la 3 puncte), restul echipei lui Portland a aruncat extrem de slab. Damian Lillard a avut 20 de puncte cu 10 pase decisive, dar 7/19 din acțiune, CJ McCollum a adunat 23 de puncte cu 9/25, Trevor Ariza a marcat 12 puncte cu 4/11 în timp ce veteranul Carmelo Anthony a strâns 5 puncte, 15 recuperări, dar numai 1/15 din acțiune! Hassan Whiteside a fost excepția, cu 16 puncte, 11 recuperări și 6/8 din acțiune.

Mai mult, pe lângă faptul că pare să fi pierdut contactul cu Memphis după aceast înfrângere, Portland l-a pierdut în acest meci și pe superstarul Damian Lillard. Acesta a suferit o întindere în zona inghinală pe finalul sfertului patru și a mers direct spre vestiare. El a spus la finalul meciului că va rata All-Star Game:

„Nu cred că are sens să risc o accidentare. Sper ca Devin Booker sau cineva ca el să îmi ia locul”, a zis Dame.

Lillard trebuia să participe și la concursul de 3 puncte, competiție pe care o va rata. Cu toate acestea, Damian va fi prezent la Chicago pentru All-Star Weekend, acolo unde va ține o reprezentație de rap la pauza meciului de All-Star.

*foto: Oregon Live