Debut promițător în noul sezon NBA: Los Angeles Clippers, victorie în primul derby cu Lakers

Los Angeles Clippers a reușit o victorie importantă în primul duel de la Stapples Center contra celor de la Los Angeles Lakers, la debutul lui Kawhi Leonard la Clippers și al lui Anthony Davis la Lakers.

Lakers a început mai bine partida, a avut chiar și un avantaj de 10 puncte în primul sfert, dar cei de la Clippers au reușit să remonteze avansul formației antrenate de Frank Vogel. Asta după ce Doc Rivers a apelat la elevii săi de pe bancă pentru a remonta diferența, iar la fel ca în sezonul precedent, Montrezl Harrell și Lou Williams au răspuns prezent la apelul antrenorului. La pauză, Clippers deja conduceau cu 8 puncte, scor 62-54. În sfertul 3 Clippers a avut chiar și un avantaj de 14 puncte (70-56), dar Lakers a revenit în joc, în principal grație dublu campionului NBA Danny Green și a superstarului Anthony Davis. După trei sferturi, scorul era 85-85, dar în ultimele 12 minute Kawhi Leonard și colegii săi au reușit să câștige la 10 puncte și să își adjudece partida, scor 112-102.

VEZI REZUMAT VIDEO AICI

Victorie promițătoare pentru Clippers, pentru care Paul George nu a jucat după operația suferită în această vară. Kawhi Leonard a terminat cu 30 de puncte, 6 recuperări  și 5 pase decisive, în timp ce colegii săi de pe bancă au avut o contribuție extrem de importantă. Astfel, Lou Williams a marcat 21 de puncte cu 7 pase decisive, Montrezl Harrell 17 puncte și 7 recuperări, JaMychal Green 12 puncte și 6 recuperări și Maurice Harlkess 10 puncte.

De partea cealaltă Danny Green a arătat excelent, cu 28 de puncte, 7 recuperări și 7/9 de la 3 puncte. Anthony Davis a avut și el un debut bun la Lakers, cu 25 de puncte, 10 recuperări și 5 pase decisive, în timp ce LeBron James a reușit 18 puncte, 9 recuperări, 8 pase decisive. Cele două superstaruri au avut însă numai 15/40 din acțiune, iar Lakers are multe necunoscute după acest debut cu stângul în noul sezon NBA.

În celălalt meci al serii, Toronto Raptors a dispus de New Orleans Pelicans, în meciul de debut al noului sezon NBA. Astfel, campioana en-titre a trecut de formația din Louisiana cu 130-122. Asta în ciuda faptului că formația care l-a draftat în această vară pe Zion Williamson (indisponibil din cauza unei accidentări), a avut întâietate în mare parte din primul sfert. Toronto a revenit însă grație unui sfert trei excelent, a avut șansa prin Norman Powell să câștige meciul la buzzer, dar canadienii au obținut Victoria grație unei reprise de overtime câștigate cu 13-5.

Pascal Siakam a avut un adevărat monster game, cu 34 de puncte, 18 recuperări și 5 pase decisive. Fred VanVleet a arătat și el excellent, cu 34 de puncte, 7 pase decisive, 5 recuperări și 12/18 din acțiune (5/7 de la 3 puncte). Veteranul Kyle Lowry a strâns și el 22 de puncte și 6 pase decisive. De partea cealaltă Brandon Ingram a marcat 22 de puncte, JJ Redick 16 puncte și Josh Hart a strâns un double-double cu 15 puncte și 10 recuperări.

*foto: USA Today