Debut spectaculos de play-off în cel mai puternic campionat al lumii

21.04.2024

Play-off-ul NBA a debutat sâmbătă cu primul meci din patru serii ale primei runde: câte două din fiecare conferință. Formațiile gazdă au avut câștig de cauză în toate aceste confruntări, obținând victorii în dispute foarte intense la nivel defensiv.

Ziua a debutat cu un duel între două echipe foarte tinere, Cleveland Cavaliers și Orlando Magic. Formația din Ohio a avut un start lansat de meci, transformând cinci dintre primele șase aruncări din spatele arcului de cerc, două dintre reușite fiind semnate în mod surprinzător de către Evan Mobley. Datorită acestui moment bun de joc, Cavs au preluat controlul jocului și nu l-au mai cedat până la final, chiar dacă au ratat 19 triple consecutive, înainte ca Garland să transforme un stop-șut de afară în debutul sfertului patru. Scorul final a fost 97-83.

Donovan Mitchell a fost cel mai bun marcator al confruntării și a strâns 30 de puncte. Jarrett Allen (16 puncte și 18 recuperări) și Evan Mobley (16 puncte și 11 recuperări) au fost în double-double. Paolo Banchero a dus greul pentru Magic, cu 24 de puncte, 7 recuperări și 5 pase decisive.

Minnesota Timberwolves a primit vizita lui Phoenix Suns în probabil cel mai echilibrat duel al primei runde. Acest echilibru s-a simțit încă din debutul partidei, când, în ciuda evoluției foarte bune a lui Kevin Durant, diferența s-a păstrat minimă. Elevii lui Chris Finch au reușit să aibă o diferență de două cifre până la pauza mare. După revenirea de la cabine, Anthony Edwards a explodat, marcând 18 puncte chiar în fața idolului său, iar Suns nu au mai putut reintra în meci. La final, Wolves au câștigat cu 120-95.

Anthony Edwards a fost MVP-ul partidei, totalizând 33 de puncte, 9 recuperări și 6 pase decisive. Nickeil Alexander-Walker a surprins prin 18 puncte înscrise de pe bancă. Kevin Durant a marcat 31 de puncte pentru oaspeți.

În cea mai intensă atmosferă din play-off, New York Knicks a dat piept cu Philadelphia 76ers în Madison Square Garden. În ciuda presiunii publicului, elevii lui Nick Nurse au dominat startul de meci și s-au distanțat rapid la 13 puncte, prin Joel Embiid, care a început excelent meciul. Bojan Bogdanovic și Miles McBride și-au readus echipa în meci în minutele în care fostul MVP al ligii a stat pe bancă. Revenit pe teren, acesta a reușit un dunk de senzație, dar s-a și accidentatt în acel moment, revenind abia după pauza mare. Sixers au reușit la rândul său să recupereze o diferență de două cifre, dar Josh Hart și OG Anunoby aveau să închidă meciul prin triplele lor, iar Knicks au câștigat cu 111-104.

Josh Hart a avut o prestație de zile mari și a totalizat 22 de puncte și 13 recuperări. Miles McBride a avut 21 de puncte, iar Jalen Brunson a totalizat 22 de puncte, 7 recuperări și 7 assist-uri. Tyrese Maxey a strâns 33 de puncte și a fost principalul marcator al serii, urmat de Joel Embiid, care a avut 29 de puncte, 8 recuperări și 6 pase decisive.

Seara s-a încheiat cu cel mai așteptat duel: primul meci al seriei dintre Denver Nuggets și Los Angeles Lakers. Formația din California a avut o sete imensă de revanșă în startul partidei și au reușit să preia rapid inițiativa, după un prim sfert de excepție al lui LeBron James. Diferența a ajuns și la 12 lungimi pe durata sfertului secund, dar campionii en-titre au revenit până la pauză, când deficitul era de o singură posesie. Revenirea de la cabine avea să aducă și cel mai prost moment de joc pentru Lakers, care s-au văzut rapid aflați în urma adversarilor și în cele din urmă nu au mai reușit să recupereze până la final, când au cedat cu 114-103.

Nikola Jokic a fost cel mai bun jucător al partidei, totalizând 32 de puncte, 12 recuperări și 7 pase decisive. Jamal Murray a fost aproape de triple-double, datorită celor 22 de puncte, 6 recuperări și 10 pase decisive. Anthony Davis a avut 32 de puncte, 14 recuperări, 5 assist-uri și 4 capace, iar LeBron James a încheiat cu 27 de puncte, 6 recuperări și 8 pase decisive.

Alte patru meciuri sunt programate în această seară în play-off-ul NBA, după cum urmează:

• Boston Celtics vs. Miami Heat, ora 20:00
  • Los Angeles Clippers vs. Dallas Mavericks, ora 22:30 (Orange Sport 2)
  • Milwaukee Bucks vs. Indiana Pacers, ora 02:00
  • OKC Thunder vs. New Orleans Pelicans, ora 04:30

*foto: startribune.com