Denver Nuggets a câștigat duelul liderilor din cele două conferințe

Trei meciuri s-au jucat în NBA în noaptea de duminică spre luni (02.01), capul de afiș reprezentându-l partida dintre Denver Nuggets și Boston Celtics, aceste două echipe fiind liderii de conferință.

Nuggets a reușit desprinderea încă din primul sfert, când printr-un run de 12-2 a ajuns să conducă cu 26-16, ulterior avantajul devenind de 12 puncte. Diferența a crescut la +15 în sfertul al doilea, Boston apropiindu-se la -6 spre finalul reprizei și la cabine s-a intrat cu 62-54. În sfertul trei s-a revenit la un avantaj format din două cifre, iar în ultimul parțial acest ecart s-a păstrat în mod constant, Denver impunându-se cu 123 la 111 și a bifat primul succes după noiembrie 2019 în fața lui Boston.

Meciul a fost întrerupt pentru mai bine de 30 de minute în parțialul decisiv, un dunk semnat de Robert Williams III distrugând unul dintre inele. Partida s-a oprit cu 6:43 minute rămase pe cronometru.

Nikola Jokic a avut 30 de puncte, 12 recuperări și 12 pase decisive în acest joc, Bruce Brown urmându-l cu 21 de puncte și 4/6 de la distanță. Jaylen Brown și Jayson Tatum au fost liderii lui Boston cu 30, respectiv 25 de puncte.

Memphis Grizzlies a controlat în totalitate sfertul patru contra lui Sacramento Kings și a reușit să câștige cu 118 la 108, Ja Morant adunând 35 de puncte, 8 recuperări și 5 assist-uri, iar pentru învinși De’Aaron Fox a contribuit cu 19 puncte și 6 pase decisive.

Washington Wizards a ajuns la a cincea victorie consecutivă în urma meciului cu Milwaukee Bucks, 118-95, Wizards având la finalul primei reprize 68 de puncte marcate. Rui Hachimura (26 de puncte) a fost principalul marcator al partidei, iar Bobby Portis a condus lista marcatorilor de la Bucks în absența lui Giannis Antetokounmpo, având 19 puncte și 10 recuperări.

*foto: nba.com